Jaký význam má kojení pro zdravý vývoj dítěte?

Zodpovězené
29. dub 2024

Dobrý den,

chtěla bych slyšet Váš názor, tedy názor laktační poradkyně.

Je pro dítě vhodné náhlé ukončení kojení?

Kdy, z jakého důvodu a jakým způsobem je vhodné ukončit kojení?

Dcera má 20 měsíců a v noci ji kojím každé 1,5 - 2 h, někdy i každou půlhodinu. Přes den má prs dostupný na požádání a také je to velmi individuální. Kojím stejně často jako v noci.

Je takové kojení prospěšné?

Mně jako matce to nevadí, když je dítě spokojené, nevidím v tom problém. Vařenou i jinou stravu papá v pořádku, vodu ale pije méně než uvádějí tabulky. Avšak polévky papá za den i dvě různé. Má je moc ráda.

Děkuji

Dobrý den,

WHO i Česká pediatrická společnost doporučuje kojit výhradě do uknčeného 6. měsíce a dále do 2 let věku či déle. Toto doporučení platí samozřejmě za podmínky zavedení běžného jídelníčku, 5 jídel denně, pitný režim.

Dle Vašeho popisu kojíte podle potpávky, holčička je spokojená, Vy jste spokojená, časté kojí v noci vám nevadí.

Nevidím tedy problém v pokračování. Můžete kojit do tzv. samoodstavení, tedy do doby, než si holčička sama řekne, že už nechce. Můžete také kojení lehce korigovat a kojit až po dohodě, tedy holčička si řekne a Vy buď odsouhlasíte, nebo odložíte dle Vašich možností.

Kojení je každopádně stále prospěšné, je to takový multivitamín, který v žádné lékárně nekoupíte. MM v tuto chvíli obsahuje vše, co holčička potřebuje a složení MM již není tolik o doplnění základních nutričních potřeb (ty má z běžné stravy), ale o enzymech, protilátkách a dalších desítkách či dokonce stovkách složek, které opravdu v žádné lékarně k dispozici nejsou.

Gratuluji Vám tedy ke krásnému a spokojenému dlouhodobému kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová