Jde nějak vrátit tvorba mléka po zastavení laktace?

Zodpovězené
29. dub 2024

Dobrý den,

jsem docela zoufalá. Jsem 8 týdnů po porodu cs. Malého jsem kojila v porodnici krásně, ale po příjezdu domu, kdy se mi prsa nalila, přišla šílená bolest a já podlehla a nechala se odradit. Strašně mě bolelo, když se mi malý přisál k prsu, a proto jsem přestala kojit. Malému jsem odsála ve sprše 120 ml, ale stále plakal, že má hlad, takže od té doby jsme na UM. Nechala jsem si zastavit mléko, protože mi to přišlo jako nejjednodušší varianta.

Jenomže dnes je mi to strašně líto, je to moje první miminko, a přijde mi, jak kdybych přišla o to nejhezčí na tom celém mateřství. Strašně jsem se na to těšila, a tak moje otázka zní: Jde nějak vrátit tvorba mléka po zastavení?

Asi vím, jaká odpověď se mi dostane, ale i tak to zkusím. S gynekologem jsem to ještě neřešila, tak zkouším tady.

Děkuji za odpověď. 🙁💗

Dobrý den,

moc mě mrzí, čím jste si prošla a je mi líto, že jste ve chvíli, kdy jste to nejvíc potřebovala nedostala adekvátní pomoc. Nebudu Vám lhát, pokud nyní, po ukončení laktace se chcete rozkojit, nebude to snadné. Nicméně zázraky se dějí, takže pokud to chcete zkusit a pokud jste zdravá, zkuste prostě kojit. Třeba se miminko ještě zvládne kojit.

Problémy jsou dva hlavní:
1) Vaše tělo začalo vyrábět mléko a pak dostalo informaci, že to není třeba a tak laktace skončilo
2) Miminko umí sát láhev, neumí se kojit - pití z lahvičky a kojení jsou dvě velmi odlišné věci.

Tělo je ale chytrné a příroda mocná. Prostě to zkuste a uvidíte. Jakmile se miminko začne přisávat, můžete zkusit nadále už jen kojit a k prsu přidat dokrm pomocí cévky - viz infookojeni.net - laktační cévka. Poté zkuste postupně ubírat množství dokrmu.
Může se stát, že mimi u prsu nebude vědět, co dělat a nepřisaje se. Nevzdávejte to a dejte tomu nějaký čas, někdy to vyjde.

Doporučuji co největší kontakt s miminkem, společné spaní, kojení kůže na kůži.

Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová