Jde o růstový spurt u 10týdenního dítěte?

Zodpovězené
11. dub 2023

Dobrý den přeji,

obracím se na Vás s prosbou o radu, protože už jsem vyzkoušela všechno a zatím nic při kojení nezabralo.

Syn má 10 týdnů a od 4. týdne vymýšlí s kojením. Začalo to tak, že první ranní kojení odmítal. Potom začal trávit velmi krátký čas na prsu. Pil jen 2 - 3 minuty z jednoho i z druhého prsu. Nyní je to tak, že pije jen těsně po probuzení a při usínání jen z jednoho prsu, i to už jen v polospánku.

Za bdělého stavu ho neumím dostat na prs, a pokud, tak jen houpáním, a to saje a pak se prohýbá do luku.

Byly u mě 2 laktační poradkyně. Zkusila jsem bylinky, cévku, skleničku, hroznovou šťávu, tmavé pivo a Vineu. Tvrdily, že je to sníženou tvorbou mléka, ale jiná poradkyně zmiňovala i silný proud (někdy se zakucká).

Co se týká prostředků na zvýšení tvorby mléka, tak ty fungují. I přesto nedokážu dospět k tomu, aby se syn chtěl kojit. Plus mám velmi kolísavou tvorbu. I v rámci dne někdy ráno cítím měkká prsa. Syn musí déle sát, aby se mlíčko spustilo. To se mu ovšem nechce.

Někdy mám plná prsa a spustí se mu mlíčko dříve. Když vstane a hledá prs, tak vždy je to krátké s odtahováním se. Jakmile zjistí, že je na prsu, tak je špatně.

Už jsme mu dali mléko i z láhve a vypil ho, ale ani na té láhvi to nebylo úplně klidné, i když to bylo o něco lepší. Jsem z toho nešťastná, protože vím, že mléka mám dost. Syn mi na začátku krásně přibíral, a to i nad rámec. Mléko jsem musela ještě odsávat, protože jsem měla vždy plná prsa.

Toto jsem zažila i u dcery. Ona sice prso totálně odmítala, ale dostávala i z láhve. Jí jsem pak dávala 7 měsíců jen odsáté mé mléko. Syn láhev nedostal a přece to přišlo ve 4. týdnu jako u dcery. Dudlík máme, protože zpočátku měl bolesti bříška a dudlík mu velmi pomáhal. Dali jsme střihnout i uzdičku na ORL a přisátí je silnější.

Synek horní ret nevyvrátí na prsu - jako kdyby jím tlačil. Jsem zvyklá mu to napravovat, ale nervuje se. Když ho začnu uspávat na dudlíku a když klikne, tak jej vyměním za prso. Tehdy má uvolněný i horní ret a také pije, když se mu mléko spustí.

Mám se ještě snažit?

Jak dále postupovat?

Děkuji

Dobrý den,

vidím, že jste vyzkoušela maximum. Nepíšete ale, jak prospívá? Přibírá? Je spokojený? Jak často se kojí a jak dlouho? Spíte společně?

Pokud tyto info nemám, doporučila bych obecně kojení v savčí poloze a samopřisátí. Viz www.prirozenekojeni.cz. Dejte si mimčo na sebe a nechte jej, ať si tam dělá, co chce. Až se zkusí přisát, nebo třeba usne. Když nechce, nevadí, zase za chvíli. Nenutit, nabízet.

Nepíšete, jak šlo kojení s cévkou? Většinou, pokud jde o slabý tok, cévka pomůže. Někdy jde o bolesti bříška a pohyby střev u kojení. Pak je také vhodná savčí poloha.

Další postup je takto velmi těžké určit. Musela bych vše vidět. Laktační poradkyně jste u sebe měla s různými výsledky i doporučeními, děláte maximum.

Zda se máte dále snažit je čistě Vaše rozhodnutí - vidíte v tom smysl, je pro Vás a mimčo kojení přínosem? Vidíte nějaká zlepšení?

Je skvělé, že se i přes potíže stále snažíte kojit. Vždy říkám, že každá kapka MM dobrá, proto moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová