Je bezpečné pít alkohol během kojení?

Zodpovězené
20. dub 2022

Dobrý den,

mám tříměsíční plně kojenou dceru. Když jí byly 2 týdny, tak byla u nás laktační poradkyně. Ptala jsem se, že co všechno můžu jíst a pít během kojení. Řekla mi, že můžu jíst a také pít naprosto všechno. Prý se do mléka dostává jen aroma toho, co já sním a vypiji. Ptala jsem se i na alkohol a řekla, že alkoholu se dostává do mléka nenaměřené množství, takže můžu i ten.

Když měla dcera asi měsíc a půl, tak jsem vypila od odpoledne do večera cca 1,5 l vína na návštěvě. Když měla přesně 3 měsíce, tak jsem také vypila cca 1,5 l vína a Proseca na oslavě. Plně jsem kojila.

Mohla jsem dítěti ublížit?

Jaká jsou rizika pití vína během kojení?

Děkuji

Dobrý den,

do mléka se dostává zhruba stejně alkoholu jako do krve. Maminkám v době plného kojení je možné navrhnout např. střik, malé pivo apod. Určitě nelze doporučit pravidelné pití alkoholu, ani výrazně vysoké množství. Konečně pravidelné pití velkého množství alkoholu nelze doporučit ani ženě, která nekojí.

Zda jste miminku ublížila nelze posoudit a nyní už ani nijak změnit. Každopádně se při kojení doporučuje zdravá vyvážená životospráva s tím, že pokud slavíte, není důvod si nepřiťuknout, občas si můžete dát dvojku či zmíněné pivo, nicméně "zkárovat se do němoty" už je přes čáru 🙂. Tvrdý alkohol bych nedoporučila.

Stejně doporučuji postupovat i v případě, že nekojíte plně, ale s příkrmy. Kojení Vás neomezí, pokud pijete příležitostně, s rozumem. Pokud se ale "příležitost vždy najde", je vhodné se zamyslet nad svým osobním přístupem k alkoholu nejen z důvodu kojení, ale celkového přístupu ke svému tělu a zdraví.

Takže jednoduše - vše s mírou a rozumem. 🙂

Gratuluji k úspěšnému kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová