Je bezpečné pít fenyklový čaj během kojení?

Zodpovězené
21. dub 2023

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně vhodnosti pití fenyklového čaje během kojení.

V prvních měsících kojení jsem ho pila dost. Nachází se skoro ve všech čajích na podporu kojení i v kapslích. Užívala jsem 1 balení Motherlove More Milk, plus v doporučeném dávkování. Později jsem pila čaj pro kojící značky dm Babylove, střídavě s Lerrosem a Weledou 1 šálek denně. K tomu 1 šálek fenyklového čaje značky Alnatura. Z fenyklového jsem spotřebovala celkem 60 ks balení. Nyní jsem se dočetla, že estragol nacházející se v této rostlině je karcinogenní, proto se nedoporučuje ani během kojení ani pro malé děti. Jsem z toho šokována.

Jak mohou něco takového prodat maminkám v lékárnách.

Mohla jsem pitím těchto čajů ublížit miminku?

Děkuji

Dobrý den,

ohledně karcinogenního dopadu fenyklového čaje jsem nikdy neslyšela. Fenyklový čaj se obecně doporučuje jako prevence obávaných "prdíků". Já osobně doporučuji maminkám zdravou vyváženou stravu a pitný režim založený na vodě, případně ředěných ovocných šťávách.

Nejsem nutriční terapeut, troufnu si odhadnout, že čaj v běžném množství několika šálků denně je v pořádku. Bylo by s podivem, kdyby karcinogenní látka byla schválena v čaji doporučeném kojicím maminkám či dětem.

Pro konkrétnější odpověď Vás musím odkázat na odborníka na výživu.

Snad jsem trochu pomohla.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová