Je ještě šance najet na kojení s odstaveným 5měsíčním dítětem?

Zodpovězené
22. črc 2020

Dobrý den,

doma máme skoro 5měsíčního synka, který je již z porodnice naučený na lahvičku. Kontakt s miminkem kůže na kůži neproběhl, malý šel císařským řezem a viděla jsem ho až druhý den dopoledne. Byl menší a bylo potřeba ho dokrmovat. Tehdy jsme o cévkách a jiných pomůckách nevěděli. Sestřičky v nemocnici mi doporučily koupit kloboučky, ale malý netahal. Vždy usnul a potom přišla láhev jako jediná možnost. Ze stříkačky se neuměl napít.

Když jsme přišli z porodnice, tak ze začátku slabě táhl. Kojení trvalo i hodinu, neboť usínal na prsu. Manžel vždy čekal s lahvičkou a dokrmili jsme ho po každém kojení.

Chtěli jsme zavolat laktační poradkyni, avšak přišla korona. Izolovali jsme se s miminkem od lidí, kurzy a ani poradny u pediatra nebyly. Pomoc někoho z rodiny, kdo by měl zkušenosti s kojením, také ne.

Postupně se to zhoršovalo, a když synek dostal dudlík s lepším průtokem, tak začal odmítat úplně. Teď už se jen odtlačuje a křičí dokud nedostane láhev. Před pár týdny se podařilo alespoň v noci, ale nyní už odmítá kdykoliv.

Cévku jsme také zkoušeli, i to fungovalo. Ale přišla tchyně na týdenní návštěvu a zas se synek naučil na lahvičku. Já ani manžel jsme kojeni nebyli, proto rodina bere kojení spíše jako můj rozmar, něco, na co nemám predispozice.

Manžel je také toho názoru, že mu stačí umělé mléko. Manžel se bál, že malému bude zima, tak jsme kontakt kůže na kůži nezkoušeli první měsíc. Nechci malého potají nutit na kojení, když odmítá a pláče. Sama vidím, že mlíčka je málo. Brala jsem pískavice a Benedikt 3x3 kapsle denně, ale moc to nepomohlo. Pila jsem hroznovou šťávu, mrkev, nealkoholické pivo.

Nyní fungujeme tak, že se snažím odsávat poslední kapky mléka, každé 3-4 hodiny. V noci jednou za 5 - 6 hodin, dohromady se mi však podaří jen kolem 120 - 170 ml za 24 hodin.

Začalo to být pro mě velmi namáhavé a únavné. Dokola věčné odsávání, když dítě usne, nebo když je vzhůru věnování se mu a zároveň odsávání, mytí a sterilizace lahví po každém použití. Přes den si dá malý i každou hodinku po menších množstvích.

Je ještě šance najet na kojení s odstaveným dítětem?

Je možné alespoň zvýšit tvorbu mléka, aby dostával více?

Nebo je zbytečné už v 5 měsících odsávat mléko?

Manžel by to nejraději ukončil, ale já se snažím, jak se dá, setrvat.

Děkuji

Dobrý den,

Váš dotaz a popis celé situace je velmi typický a plný zažitých mýtů a stereotypů, se kterými se mnoho maminek potýká. Co je však naprostá jistota, a to bych ráda dementovala, jsou predispozice ke kojení. Ty zcela, zcela! určitě MÁTE! Jste žena, zdravá maminka, která odsává mléko a máte miminko, které se doposud alespoň občas kojilo. Kdybychom neměli predispozice, jako lidstvo bychom zde už nebyli 🙂. Schopnost kojit není dědičná, jde spíše o naučený názor či předpoklad - mně to nešlo, tobě to nepůjde také.
Další, co je třeba ujasnit - kontakt kůže na kůži je ten nejlepší možný, maminka si miminko dokáže ohřát lépe než inkubátor a miminku je u maminky nejlépe. Všude jinde je to horší. Miminko potřebuje cítit maminku, její kůži, vůni, dech, tlukot srdce. Pak se vše rozvíjí tak, jak má, jak u miminka, tak u maminky. Vše ostatní - přístroje, deky, dudlíky, lahvičky - je náhražka maminky.
Nyní jste v situaci, kdy se miminko už naučilo pít z lahvičky, je to to, co je pro něj přirozené a jasně to preferuje. Nemohu říci, že změna není možná, ale je třeba si uvědomit, že bude těžká. Berete miminku to, na co je zvyklé a nabízíte velkou změnu, jiný způsob sání, jiný tok mléka. To se pravděpodobně neobejde bez protestů.
Existuje jedinný způsob, jak se rozkojit a tím je kontakt, kojení, kontakt a kontakt. Splečné spaní, nošení v šátku, pokud se miminko přisaje, kojení a případný dokrm cévkou. Může to znamenat i velmi časté kojení.
Obávám se, že pokud nemáte podporu manžela ani rodiny, bude to pro Vás velmi, velmi náročné a může to způsobit narušení vztahů v rámci rodiny. Bohužel. Tím Vás nechci odrazovat a máte můj obdiv, že stále bojujete, ale vycházím ze zkušenosti.
Ohledně odsávání - každá kapka dobrá, nicméně stejně důležitá je Vaše spokojenost a pohoda. Pokud Vás odsávání stresuje, je třeba zvážit, zda za to stojí.
Zkuste si s manželem sednout, sdělit mu své pocity, názory a přání. Zkuste si vše srovnat sama v sobě a pak se rozhodněte. Tak, abyste byli všichni co nejvíce spokojeni.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová