Je možné nemít mléko?

Zodpovězené
17. srp 2020

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli je možné, že moje tělo nechce tvořit dostatek mléka. Po porodu se malá přisála, najedla a spala 3 hodiny, pak jsem dala z druhého prsu a zase spala 3 hodiny. Ale pak už ji nestačilo ani z obou najednou, a to jsem se snažila celý den ji krmit pořád dokola. Nakonec jsem musela říct o příkrm páč stále brečela hlady.
Dávala jsem kojit z obou a někdy jí to stačilo a někdy jsem musela zase pro příkrm, aby neřvala hlady a nehubla. Vycházelo to ob kojení.
4. den od porodu při odjezdu se mi konečně začalo tvořit, nalitá, horká prsa jsem měla. Stačilo jí z jednoho v porodnici, pak i doma z druhého po 3 hodinách. A pak večer nestačilo z obou, 4krát jsem ji přikládala 4 hodiny, prsa už úplně měkká a stejně řev, musela jsem opět sáhnout pro příkrm. V noci opět prso a příkrm, druhý den prsa jen maličkato nalitá. Někdy jí to stačilo a někdy opět příkrm 40-60 ml.

Jsme teď 9. den po porodu a prsa jsou úplně vysátá, po těch 3 hodinách něco vymáčknu, ale hodně málo. Takže jedeme v režimu prso + 40-60 ml příkrm. Koupila jsem si kojící čaje, gravimilk, snažím se hodně pít, ale je to pořád stejné. Prsa úplně měkká.

Myslíte, že se mi ještě kojení rozjede? Co pro to ještě můžu udělat? Mám dávat z obou prsou každé kojení, i když vím, že v tom druhém se ještě skoro nic nevytvořilo?

Děkuji za radu!

Dobrý den,

Vaše otázka je velice zajímavá. Odpovím takto - ano, je to možné, ale je naprostá VÝJIMKA, spojená např. s hormonálními problémy maminky. Rozhodně mohu říci, že Váš případ to není, nemusíte se bát. Z toho, co píšete, vše probíhá velmi přirozeně - laktace nastala cca 4. den, to je naprsoto běžné. Novorozenec nepotřebuje cca 2-4 dny po porodu nic víc, než mlezivo. Pláč často neznamená hlad, ale potřeba neustálého kontaktu a úbytek váhy je přirozený. Ani pocit "nalitých" prsou " nic neznamená. Mléko se tvoří dle potřeby - tedy dle poptávky. V prvních dnech a týdnech je tím nejhlavnějším kontakt s miminkem (čaje, bylinky, gravimilk může podpořit, ale samy o sobě mnoho nezmůžou) Vaše tělo musí pochopit, že má nablízku mláďátko, které je třeba živit. Některé děti jsou v prvních dnech na prsu neustále, mohou se chtít kojit každou hodinu, třeba 15x či vícekrát za den. Jejich pláč není jen známkou hladu, ale potřebou kontaktu. Doposud bylo s Vámi miminko jedno tělo a náhle je samo ve zcela neznámém postředí. Kojení je pro něj opětovným spojením s maminkou.
Zkuste se více uvolnit, nepočítat minuty a mililitry. Pokud je třeba dokrmit, zkuste cévkou přímo při kojení. Miminko bude více motivováno sát, nepokazíte si kojení lahvičkou a laktace se podpoří. Velmi doporučuji kojení v tzv. savčí poloze (www.prirozenekojeni.cz), hodně kojte v noci - společné spaní v prvních týdnech je velmi žádoucí.
Nebojte se, není zdaleka nic ztraceno, je ještě velikánská šance, že to oba zvládnete. Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová