Je možné vrácení laktace?

Zodpovězené
14. dub 2023

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli je možné vrácení se laktace, po roce nekojení.

Dcera má skoro 15 měsíců a od půl roku, přes veškerý boj, snahu, pití kojících čajů, nahřívání apod. nešlo kojit. Stres byl silnější a později to nešlo ze zdravotních problémů u mě. Nicméně nyní občas cítim, jako by se mi zduřely bradavky a pnutí v prsou.

Je možné, že se začlo třeba znovu tvořit?

Když zmáčknu, nic neteče, ale ten pocit tam je.

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

kojení je celostní proces. Je to vztah, je to souznění. Nedá se ošidit a není to pouze mechanika (podtlak a sání). Nahřívání, bylinky, čaje, to vše může podpořit, ale samo o sobě většinou nezabere.

Pocity v prsou mohou být způsobeny hormonálními procesy, vyplavováním oxytocinu apod. Samo o sobě se však MM tvořit nezačne, pokud nebude poptávka - tedy kojení, přikládání, sání. Možná se může objevit kapka při stisknutí bradavky či dvorce.

Doufám, že jsem odpověděla na Vaši otázku dostatečně.

Hezký den.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová