Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Je možné, že kvůli zánětu a horečkám mám v prsu tak málo mléka?

Zodpovězené
3. srp 2020

Dobrý den,

mám dvouměsíční kojenou dcerku a dnes jsem byla u gynekologa, protože se mi zapálil prs. Měla jsem dva dny horečky a obklady nezabíraly. Verdikt - silná mastitida. Dal mi antibiotika a řekl, že mám z prsu odsávat a nekojit, abych malé neuškodila. V mléce bude i hnis. Bohužel, nemůžu odsát více než 60 ml.

Je možné, že kvůli zánětu a horečkám mám v prsu tak málo mléka?

Děkuji

Dobrý den,

v rámci Vašeho dotazu je několik věcí, které je třeba ujasnit. Při léčbě mastitidy není kojení kontraindikací, naopak, velmi se doporučuje. Nevím, jaká máte antibiotika, ale naprostá většina běžně předepisovaných antibiotik je možné brát při kojení.
To, co odsajete nijak neodpovídá tomu, kolik nakojíte. Je mnoho žen, které plně kojí, děti bez potíží přibývají na váze, ale maminky odsají jen zanedbatlné množství - např. 15 ml. Je tedy jasné, že nakojí mnohonásobně více. Jak to? Kojení není jen mechanická činnost. Kojení je vztach, je to dotyk, je to o hormonech, o chemii a o lásce. Je nesrovnatelné s odsáváním.
Snížení laktace způsobené zánětem je možné. Neznamená však, že nemůžete dál kojit. Tak jako tvorba mléka klesla, opět se může zvýšit. Důležité je kojit co nejčastěji, pokud bude třeba dokrmovat, pak ne lahvičkou a po dobrání antibiotik se opět vrátit k přirozenému kojení na základě poptávky miminka.
Moc a moc držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová