Je možné zvýšit laktaci, když miminko neumí mlíčko táhnout a musím mu pomáhat?

Zodpovězené
14. dub 2022

Dobrý den,

mám 6týdenní miminko a už od porodu se trápíme s kojením. V nemocnici se mi nenalila prsa, miminko se neumělo přisát. To už se ví, ale pořád si mlíčko neumí potáhnout a musím si mačkat prsa, aby něco vypila.

Užívám Senovku a také Benedikt, stříhali jsme uzdičku, byli několikrát u laktační poradkyně, dcerku si přikládám pořád. Pocit plných prsou nemám nikdy. Mám pocit, že mám pomalý tok, protože malá se mi na prsou umí jedovat.

Musím večer dokrmovat, ale dokrmuji přes cívku. V noci dokrmím ještě jednou a samozřejmě předtím nabídnu prs.

Je vůbec možné, že se mi zvýší tvorba mléka, když miminko neumí mlíčko sami táhnout a musím pomáhat?

Kojit moc chci, ale už ani nevím, jestli to má smysl. Miminko je dopoledne spokojené a odpoledne je to neustálý pláč. Přibírá tak 500 g za dva týdny s tím, že dokrm UM je za 24 hodin maximálně 120 ml dohromady.

Co nám doporučujete?

Děkuji

Dobrý den,

miminka se nejčastěji rozčilují kvůli slabému toku mléka, někdy také pro něj nepříjemnou polohou apod. Nepíšete, jak často a jak dlouho kojíte, zda střídáte prsa při jednom kojení, takže doporučení:

  • kojte tak často a tak dlouho, jak mimi chce, velmi často střídejte prsa při kojení
  • kojte hodně v noci - doporučuji společné spaní)
  • kojte kůže na kůži, ideálně v savčí poloze tak, aby si mimi samo našlo, jak se mu nejlépe kojí a mohlo si kojení regulovat po svém - viz www.prirozenekojeni.cz
  • dokrm cévkou vždy až při posledním vystřídání prsou, mimi by si mělo mléko vytáhnout samo - tedy nepoužívat na cévku stříkačku

Váhový přírůstek je v pořádku, 120 ml odhaduji tak na 25 % denní dávky. Chce to jednoduše trochu laktaci nakopnout - tomu by mohlo pomoci společné spaní a kojení v noci. Odpolední pláč nemusí být jen hlady, velmi bych doporučila nošení v šátku nebo nosítku.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová