Je nějaký způsob, kterým bych pomohla k tvorbě mléka už během těhotenství?

Zodpovězené
7. lis 2022

Dobrý den,

při prvorozeném dítěti jsem měla naprosté minimum mléka, nechtělo se mi rozjet ani navzdory odsávání a vitamínům. Miminko se přisát nechtělo, protože nic neteklo. Za den jsem odsála jen asi 30 ml. Čekám druhé dítě a moc bych ho chtěla kojit, ale obávám se, že opět nebudu mít dostatek mléka. Spolubydlícím a kamarádkám teklo mléko „potokem“ hned po porodu.

Je nějaký způsob, kterým bych pomohla k tvorbě mléka už během těhotenství?

Děkuji

Dobrý den,

nemusíte se obávat. Jste zdravá, dobře živená středoevropanka s přístupem k pestré stravě i tekutínám. Není jedinný důvod, proč byste neměla být schopna kojit své miminko. Nevím, jak kojení u prvního miminka probíhalo především zpočátku, ale nejčastějším důvodem bývá neodstatek kontaktu, krátké kojení, příliš dlouhé pauzy mezi kojením a další nedorozumění. Po porodu je potřeba intenziní kontakt s miminkem kůže na kůži tak, aby mělo co nejvolnější přístup se kojit. Nesmí být zabalené v uzlíku v postýlce, potřebuje být s maminkou. Udělejte si po porodu pelíšek a tam spolu buďte ve dne v noci. Při každém kojení střídejte prsa i několikrát, kojte hodně v noci, tak se podaří kojení správně nastartovat.

Zkuste najít v okolí dobrou LP, která může v prvních dnech pomoci.

Nyní v těhotenství si užívejte, odpovčívejte a těšte se na miminko.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová