Je pravdou, že se nedonošené děti nesmí kojit?

Zodpovězené
15. lis 2018

Dobrý den.

Četla jsem zrovna dotaz ohledně ricinus comunis a chci se také zeptat na kojení.

Už mléko nemám a malému jsou tři měsíce. Narodil se o dva měsíce dříve než měl a v nemocnici mi zakázali ho kojit (jen jednou denně přiložit), že se u toho prý unaví a museli by ho dokrmovat sondou. Mléko jsem mohla odsříkávat jen ručně a bylo to tak pět mililitrů za tři hodiny. Dávám dost vinu nemocnici, že jsem malého nemohla kojit a oni mi pro něj dávali umělé mléko přes dudlik.

Chtěla bych znát názor odborníka, protože mě celkově dost stresoval ten jejich přístup a minimální podpora k normálnímu kojení. Vážně mě to hodně hryže.

Děkuji. Káťa

Dobrý den,

kojení nedonošeného miminka je komplikované a velmi náročné. Je někdy těžké sladit fyziologický handicap miminka s možnostmi kojení - záleží na zralosti novorozence. Naprostým základem je co nejčastější kontakt miminka s maminkou, ideálně kůže na kůži. Bohužel to ne vždy v podmínkách nemocnice je možné. Pokud je kontakt kůže na kůži non stop, miminko se kojí tak, jak potřebuje, když je unavené, usne, když má hlad, snaží se nakojit. Kontakt kůže na kůži podporuje jeho vrozené instinky se kojit.

Bohužel dokrmování dudlíkem v tomto případě považuji za chybu, miminko lze dokrmovat například cévkou, kádinkou, stříkačkou apod. Dokrmování lahvičkou komplikuje správné přisávání miminka k prsu, miminko si na lahvičku zvyká a poté je kojení mnohem složitější.

Snažila jste se, dělala jste, co jste mohla. Máte krásné miminko, užívejte si mateřství a netrapte se tím, co nyní už nelze změnit. Být skvělá máma lze i bez kojení 🙂.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová