Je šance rozjet kojení v 7. týdnu?

Zodpovězené
28. kvě 2021

Dobrý den,

dcerka má 7 týdnů a chtěla bych u ní rozběhnout kojení. Když měla 3 týdny, tak jsme zjistili, že málo přibírá. Museli jsme ji dokrmovat umělým lékem. Nejdříve jen večer. Problém byl, že po hodině kojení byla neklidná a plakala, tak jsem jí začala dávat více UM. Méně kojím, aby se mi nasbíralo mléko. Mám však pocit, že je ho stále méně.

Když je unavená, tak se nechce přisát, pláče a odtahuje se. Když se ji snažím kojit i navzdory odtahování, tak usne od únavy a já nechci, aby spala hladová.

Mohlo by se kojení ještě rozběhnout i po takové době?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

i po 7 týdnech se dá plně rozkojit, důležité však je přestat s doposud zažitými, ale zcela chybnými činnostmi. Tím nejdůležitějším je především kojit, kojit, kojit a stále kojit. Kojit co nejčastěji, často střídat prsa, kojit v různých polohách a především kojit v noci. Doporučuji vzít si mimi přes noc do postele a pár nocí takto prokojit. Čím méně kojíte, tím méně mléka se vytvoří, žádné "nasbírávání" zde nefunguje. Především zpočátku, kdy se laktace rozbíhá je třeba, aby tělo pochopilo, že je na světě mláďátko, které je třeba nyní uživit.

Nepíšete, jak dokrmujete, ale předpokládám, že lahvičkou. To je ten nejhorší způsob dokrmu, kdy si miminko osvojí sání lahve, které je zpravidla snazší, než z prsu a navíc používá jiné svaly a jiný pohyb, než při sání prsu. Proto postupně začne prso odmítat.

Nyní bude třeba začít opět co nejčastěji kojit a dokrm dávat ideálně cévkou přímo při kojení - viz. www.infookojeni.net. Velmi doporučuji kojit v savčí poloze - viz. www.prirozenekojeni.cz.
Jakmile se miminko začne opět přisávat a kojit, laktace se postupně zvýší a vy můžete začít ubírat pomalu dokrm až do nuly. Takto se rozkojíte výlučně. Základem však je opravdu velmi časté kojení a kontakt s miminkem, omezení láhve, dudlíku, dokrm cévkou na prsu.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová