Je šance, že se s příchodem sourozence vrátíme ke kojení tandemově?

Zodpovězené
8. únor 2023

Dobrý den,

mám 18měsíčního syna a jsem v 5. měsíci těhotenství. Syn byl od narození plně kojen a neměli jsme žádné problémy, plánovala jsem ho tedy kojit, dokud by se sám nechtěl odstavit a moc jsem chtěla, aby se kojil i během příchodu nového sourozence. Avšak postupně se mi během těhotenství tak snižovala tvorba mléka, až se úplně zastavila. Syn to zvládl nad moje očekávání dobře, ale mně je to líto. Postupně si jakoby zvykl, že mléko není a ani jej nevyžaduje. Vím, že to možná neovlivním, ale moc bych si přála tandemové kojení, protože si myslím, že i sourozenecké přijetí probíhá mnohem snadněji a prohlubuje se takto i jejich vztah.

Je šance, že se s příchodem sourozence vrátíme ke kojení tandemově?

Případně, můžu už během těhotenství ovlivnit nějakým způsobem tvorbu mléka?

Děkuji

Dobrý den,

při druhém těhotenství se někdy stává, že dojte k Vámi popsanému samoodstavení, nebo spíš jen dočasnému odstavení. Po porodu může syn opět spontánně tak, jak uvidí sourozence, chtít opět nakojit. Také se ale může stát, že chtít nebude a i v tom případě nedoporučuji dítě nutit. Můžete nabízet, motivovat, ale netlačit. Je to vždy rozhodnutí vás obou, jak bude kojení probíhat a je to na Vaší společné dohodě.

Moc držím palce a gratuluji ke krásnému kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová