Je v pořádku občas odejít na 5 – 6 hodin od dítěte, které má rok a 2 týdny a je plně kojeno?

Zodpovězené
28. únor 2022

Dobrý den,

dcerka má rok a 2 týdny, je plně kojena.

Občas potřebuji jít mimo domov pryč - doktor, nákup, odpočinek. Nechci ji zanedbávat, co se týče mléka a ani nechci o mléko přijít. Občas si potřebuji odpočinout, abych zvládala dávat dětem, co ode mě potřebují.

První dítě jsem sotva kojila 3 měsíce. Druhé dítě 50/50 s umělým mlékem do 17. měsíce.

Je v pořádku občas odejít na 5 – 6 hodin od dítěte, které má rok a 2 týdny a je plně kojeno?

Příkrmy papá pěkně, kojit se chce často.

Je třeba odstříkat mléko, nebo to zvládne i bez něj?

Z láhve pít nechce.

Bude stačit pití ze lžičky?

Bude v pořádku, v krajním případě, umělé mléko?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za tento velmi zajímavý dotaz. Nejprve nutno podotknout, že velmi záleží na individuální zralosti dítěte. Jsou děti, které odloučení od matky snáší bez problémů, jsou děti, které mají období "separační úzkostí" veeeeeelmi dlouhé a maminka nemůže sama ani na záchod.

Z pohledu kojení a laktace u staršího dítěte (nad 1 rok) odloučení a pauza mezi kojením 5-6 hodin není problém. Laktace je už natolik zaběhnutá, že pauza by neměla téměř nijak další tvorbu mléka ovlivnit.

Z pohledu výživy dítěte, pokud bez problémů pije jiné tekutiny (ideálně vodu), není třeba nahrazovat MM umělým mlékem. Pokud dítě nepije z pítka či hrnečku, je dobré zařadit do příkrmů např. polévku, nebo více tekutou stravu - ovocné pyré apod.

Z pohledu duševního zdraví matky 🙂 - občasné odloučení je velmi prospěšné a není třeba si dělat výčitky. Budete se na své děťátko o to více těšit.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová