Jsem nervózní, když tandemově kojím. Jak to mám zvládat?

Zodpovězené
29. zář 2023

Dobrý den,

kojím již 3 roky bez přestávky tandemově mladší i starší dítě. Poslední období pociťuji většinu dne nervozitu při kojení. Vždy jim dám, kojím obě děti na požádání, ale někdy jsem neskutečně unavená a z toho nervózní. V tom momentě si už přeji, ať už to skončí. Někdy to dávám najevo i neverbálně a odtahuji je.

Chci to napravit, pomoci v této situaci především sobě. Kojí se velmi často, někdy mají náladu, že i každých 10 minut. Nakojím a opět chce i druhé dítě. Nemůžu se dostat včas ven.

Děti si smyslí i 2x (každé 2x) jen během snídaně, že se chtějí kojit. Já jsem nevyspalá, hladová, bez energie a takhle během snídaně, kdy sama potřebuji doplnit energii jídlem, jim dávám mléko. Poslední měsíc cítím obrovské vyčerpání.

Poradila byste mi, prosím, co dělat?

Mám si koupit nějaké doplňky výživy?

Děkuji

Dobrý den,

bohužel nepíšete, jak staré děti jsou, starší patrně 3, mladší mohu jen odhadovat.

Kojení starších dětí doporučuji založit na dohodě. Dítě starší roku už nemusíte kojit "na požádání", ale začnete nastavovat kojení určitá pravidla - kojíme až po vzájemném odsouhlasení. Respektujeme, když druhý nechce. Zkusíme odložit kojení o chvíli později (máte ruce od těsta, tak budete kojit, až těsto doděláte). Pokud nechcete, řeknete to dětem, učíte je tak, aby respektovali i přání ostatních, učíte empatii, vnímání vlastních i cizích emocí. To poté nesouvisí jen s kojením, ale i se vším ostatním.

Postupně pravidla upravujete např. - kojíme jen doma, kojíme před spaním apod. Pokud nechcete, prostě nenakojte (minimálně to starší). To je již dostatečně staré a zralé na to, aby dokázalo respektovat maminku a její potřeby dokonce i na úkor vlastních potřeb. Když si bude chtít hrát s mačetou, také mu ji vezmete a nedáte. Můžete to udělat laskavě, mile, ale důrazně a jasně. Bez debat.

Kojení je vždy otázka obou nebo nyní všech tří zúčastněných a nemělo by být provozováno na úkol některého z nich. Všichni musí trošku ustoupit, aby byli všichni co možná nejvíce spokojení. Děti, ale i maminka. Únava a tělo Vám jasně říká, že takto to dál nepůjde, že je třeba něco změnit. Není nutné s kojením úplně seknout, ale je třeba to upravit tak, aby to bylo všem příjmné, aby se v tom všichni cítili dobře.

Tím, že kojení odepřete, neodpíráte lásku, ta se dá vyjádřit mnoha způsoby, nejen kojením.
Doplňky stravy neublíží, ale ani nic zvláštního nezpůsobí.

Moc a moc držím palce a gratuluji ke krásnému dlouhodobému kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová