Jsem pět dní po porodu a mám bolavá prsa. Jak krmit miminko?

Zodpovězené
27. čer 2022

Dobrý den,

před 5 dny jsem porodila synka, narodil se hypotrofický s velmi nízkou glykémií. Hned dostal láhev s umělým mlékem, aby se mu upravila. Já jsem začala malého přikládat hned po porodu každé 2-3 hodiny, ale mléko jsem neměla, takže vždy po přiložení dostal umělé mléko z láhve. Takto jsme fungovali 3 dny.

Včera se mi prsa hodně nalila, jsou bolestivá, mám v nich bulky, které se snažím rozmasírovat. Mléko vytéká pomalu a malého stále přikládám každé 2-3 hodiny. Asi máme špatnou techniku ​​kojení, neboť mě kojení trochu bolí a nikdy mi nepřinese až takovou úlevu od bolesti z nalití.

Synkovi mléko velmi chutná, snaží se táhnout, ale hned se unaví a usíná. Proto se snažím ještě doodsávat manuální odsávačkou, ale moc se mi nepodaří. Je to dost bolestivé.

Synka bych ráda krmila bez láhve, ale bojím se, že nebude prospívat.

Co mi prosím poradíte?

Děkuji

Dobrý den,

vypadá to dle Vašeho popisu, že se vše dobře a přirozeně rozbíhá. Předpokládám, že prvotní silná laktace a nalévání prsou možná již trochu polevilo, většinou se dostaví úleva ve chvíli, kdy se miminko začne přirozeně kojit, tedy tak často a tak dlouho, jak potřebuje. Přikládejte klidně k oběma prsům, vždy, když začne u kojení usínat, vystřídejte.

Velmi Vás varuji před dokrmem lahví, je to velké riziko v prvních dnech kojení a často způsobí omezení a snížení tvorby mléka.

Sledujte zda miminko čůrá, pokud ano (min. 6 plen denně), je to ok, samozřejmě také váhový přírůstek na pravidelných prohlídkách vypovídá o prospívání miminka.

Proto, aby kojení nebylo bolestivé, dbejte na široce otevřená ústa miminka při přikládání k prsu tak, aby Vám bradavku dásněmi bolestivě neskříplo.

Doporučuji také mazat např. Purelanem, kokosovým olejem, mandlovým olejem apod.
Polkud budete kojit dle potřeb miminka, odsávání není potřeba.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová