Jsem těhotná, kojím starší dítě a mléko se mi přestalo spouštět. Zachráním ještě kojení?

Zodpovězené
11. kvě 2023

Dobrý den,

jsem v 11. týdnu těhotenství a mám 19měsíčního syna, kterého kojím, tedy kojila jsem, ale mléko se přestalo spouštět. Slyším, že se párkrát napije, pak už jen cucká a nic nejde. Mléko si vymačkám. Něco tam ještě je, ale nespouští se.

Slyšela jsem, že vlivem hormonů se sníží laktace při těhotenství a kojení, ale prý kolem 16. týdne by se to mělo ustálit. Kojila jsem na požádání. Když jsme však byli například na výletě nebo návštěvě, nechtěl i několik hodin a moc to kleslo.

Je možné to ještě zachránit?

Má smysl dávat mu prs na požádání, i když se mléko nespouští už pár dní?

Děkuji

Dobrý den,

syn se kojí, zda něco teče nebo ne, není důležité. Při kojení v těhotenství se někdy stává, že se dítě i na čas odstaví a poté se opět ke kojení vrátí, někdy později v těhotenství, někdy až po porodu.
Kojíte dlouhodobě, kojíte tak, jak se doporučuje - to je krásné a já Vám mohu jen gratulovat. Užívejte si stávající stav a netrapte se. Váš syn dostává jistě nyní i běžné jídlo a tekutiny, kojení je pro něj doplněk. Prs klidně nabízejte, nebo si stanovte nějaký rituál - např. před spaním, po probuzení atd. Zbytek nechejte na přírodě a potřebách syna.

Moc gratuluji a držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová