Jsou problémy s kojením způsobeny tím, že jsem podstoupila operaci prsou?

Zodpovězené
21. čer 2023

Dobrý den,

aktuálně čekám moje druhé miminko a začínám se zamýšlet nad kojením. Jde o to, že u prvního dítěte jsem si prošla velmi náročným obdobím, co se týče kojení.

Prvním problémem byly mé vpáčené bradavky. Všichni mě od začátku uklidňovali, že to je naprosto řešitelný problém a byla jsem seznámena se všemi způsoby, jak to vyřešit. Avšak syn se ne a ne přisát, tak jsem začala s odsáváním. Nikdy se mi nepodařilo odsát ani půl deci mlíčka. Byla jsem z toho smutná, tak jsem kontaktovala laktační poradkyni z Mamily. Ona byla naprosto úžasná. Měla se mnou trpělivost a já jsem se díky tomu uklidnila a postupovala podle jejích rad. Trvalo to cca dva měsíce. Naneštěstí bez úspěchu. Neměla jsem sílu pokračovat a vzdala jsem to.
V tom stresu jsem si tehdy nevzpomněla, že jsem jako osmnáctiletá absolvovala operaci na zmenšení prsou. Pamatuji si, že mi tehdy lékař řekl, že mi vzali převážně žlázy.

Dá se nějak zjistit, jestli je toto důvod mých problémů s kojením?

Pokud ano, nerada bych si tím obdobím prošla ještě jednou a bez výsledku. Pokud ne, samozřejmě, že ráda udělám maximum pro to, abych moje miminko kojila.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

to je velmi těžké určit, samozřejmě můžete jít na sono a zjistit stav mléčných žláz. Jak rozsáhlý byl zákrok a co vše ovlivnil, takto nemohu nijak zjistit.

Vpáčené bradavky opravdu nemusí být problém, ale mohou kojení komplikovat, to jistě ano. Se správnou péčí a trpělivostí se však většina dětí dokáže časem kojit i v případě vpáčených bradavek.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová