Kdy dítě po porodu potřebuje na zasycení mléko?

8. črc 2019
Dobrý den,

nevím, jak položit otázku, jsem proti umělému přikrmování komerčními přípravky. V září mám termín porodu a řeším, co dělat v případě, kdyby byl problém s kojením.

Budu mít před porodem také schůzku s laktační poradkyní, aby mi řekla, jak na kojení. Ale setkávám se s různými názory a nevím, jak to bude v nemocnici, co mi budou tvrdit sestřičky. Rozmýšlím, že bych si koupila i lepší alternativu náhradního mléka (kozí - ještě nevím přesně jaké, ale aby nebylo plné chemie) a plus nějaké pomůcky, ale nechci, aby mi pokazily kojení. Také ale nechci, aby mělo dítě nějaké problémy, když odmítnu přikrmování umělým mlékem, protože nevím, kdy je po porodu dítě reálně hladové a nechce prs jen kvůli uklidnění.

Prosím, jaké mám možnosti a jak protřečit sestřičkám, kdyby mě přesvědčovali o něčem (co možná ani není třeba, ale pokud nemám informace, nemohu se s nimi hádat) a zase ale, aby dítě netrpělo?

Děkuji!
Dobrý den,

je skvělé, jak se na kojení připravujete. Dítě po porodu, pokud proběhl bez potíží a dítě je zdravý fyziologický novorozenec nepotřebuje dokrm cca 3 dny po porodu, záleží také na úbytku váhy během těchto 3 dní. to však neznamená, že nepotřebuje být u prsu. Kojení a sání je pro dítě zcela zásadní a v období těsně po porodu může chtít být u prsu téměř nonstop. V té době může sát či olizovat mlezivo - zcela nenahraditelnou a maximálně výživnou tekutinu, která předchází mateřskému mléku.

Pro spokojené kojení je naprosto zásadní dostatečný kontakt s miminkem. Proto po porodu doporučuji především co nejdříve být s miminkem (rooming in) a maximální kontakt.

Co se týče alternativních mlék, přiznám se, že nejsem jejich velký zastánce. Kozí mléko je určeno pro kůzlátka. Umělé mléko není žádná výhra, nicméně je dlouhodobě testováno a pro novorozeně zcela bezpečné, podáváno by však mělo být opravdu jen pokud je k tomu důvod a pokud není žádná jiná možnost.

Profesionální přístup sester i lékařů by měl brát ohled na přání a potřeby maminky a měly by se samozřejmě snažit Vám vyjít vstříc a pomoci s kojením co nejvíce. Realita občas bývá jiná, v závislosti na profesionalitě a také aktuální situaci na oddělení.

Je skvělé, že jste si našlo svou LP, která také může po porodu velmi pomoci a může Vás samozřejmě navštívit jak v nemocnici tak poté doma.

Držím palce, ať se Vám vše v klidu a pokoji podaří a přeji krásné mateřství.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová
Polož anonymní otázku

Sem začni psát odpověď...

Odešli