Kdy kojit "do zásoby"?

Zodpovězené
8. zář 2023

Dobrý den,

mám tříměsíčního chlapečka, který je plně kojený. Mléka mám dostatečně, nepřijde mi, že by malému nestačilo, nebo že by mi naopak v prsou přebývalo a nalévala se mi. Koncem října ale budu muset nastoupit zpět do školy, tj. dvakrát týdně bude muset na 6-8h hlídat manžel. Jediným schůdným řešením se mi zdá odsávat a podávat lahví v době mé nepřítomnosti. Koupila jsem elektrickou odsávačku, no nevím ale, kdy mám odsávat do zásoby tak, aby mi pak mléko nechybělo pro malého (krmí se cca po 1,5 h - 2 h).

A co až budu ve škole? Mám si s sebou vzít odsávačku a odsávat, aby se mi mléko nepřestalo tvořit za tu dobu, co nebudu kojit?

Jak mléko uskladnit, aby bylo ok až přijedu domů, nebo ho prostě odsát a vylít?

Tohle jsem u prvního syna vůbec řešit nemusela. 🙈

Předem moc děkuji za radu!

Dobrý den,

je skvělé, jak jste se přirozeně rozkojila. Pokud dobře počítám, v době, kdy budete muset začít pravidelně odjíždět, bude miminku necelých 5 měsíců.

Abyste si zachovala kojení po dobu, kdy budete doma, není až tak důležité čím dokrmujete, ale jak. I po 4 měsících se může miminko odstavit jen proto, že zjsití, že dokrm lahvičkou je jednoduchý, rychlý a příjemný zpsůob získávání potravy. Proto bych velmi doporučila podávat mléko jinak. V necelých 5 měsících už například kalíškem, nebo hrnečkem s dírkami, tedy klasickým pítkem.

Pokud chcete odsávat, a MM je samozřejmě vždy lepší než UM, pak můžete po kojení cca 10-15 min z každého prsu. Nedivte se, pokud mnoho neodsajete. Kojení je velmi odlišná věc od odsávání a je velmi časté, že maminky plně kojí a odsát mohou třeba jen 10 - 15 ml. Pak nezbyde, než dokrmovat UM. Zároveň někdy koncem roku již můžete začít podávat příkrmy - zelenina, ovoce, posléze maso. Pak nahraďte dávku UM právě příkrmem a jen ty "chody", které vychází na Vaši nepřítomnost. Mimi tak dostane dostatek živin a zároveň si zachováte kojení.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová