Kojená dcerka má rýmu a nechce se často kojit. Znamená to konec kojení?

Zodpovězené
6. led 2019

Dobrý den,

màm takový problém, dcerka 8m mi už 4 dny marodí s rýmou. A od té doby se nechce skoro vůbec nakojit, pije ode mě tak max. 3 za den a už teda má i příkrmy. Ale do té doby než měla rýmu, tak jedla úplně v pohodě kolikrát i po 2 hodinách. Ale teď, když ji chci nakojit, tak je okamžitě řev a je vzteklá. Příkrmy baští úplně v pohodě.

Je to konec kojení nebo se to zlepší? Mám totiž strach, aby toho za den vypila dost, aby nebyla třeba dehydratovaná a já nepřišla o mléko, když nechce ode mě pít. Popřípadě, kolik toho má během dne cca vypít?

Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rýma dokáže kojení pěkně zkomplikovat. Miminko totiž musí při kojení dýchat nosem a pokud je nos ucpaný, je to pro něj velmi problematické a vlastně se dusí. Snažte se kojení usnadnit tím, že před kojení propláchnete nosánek fyziologickým roztokem nebo mořskou vodou, vincentkou apod. Pokud je to možné, odsajete nudli a případně aplikujete kapky do nosu (např. Nasivin pro kojence apod). Po aplikaci počkejte několik minut a až poté nakojte.

Nemusí to znamenat konec kojení, ale při dlouhodobém snížení poptávky může laktace klesnout. Nabízejte miminku i vodu během dne, abyste předešla možné dehydrataci. Jakmile rýmu vyléčíte, najeďte opět na kojorežim a snažte se kojit co nejčastěji, aby se laktace opět rozběhla.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová