Kojené 6 měsíční dítě příkrm v puse jen převaluje. Je ještě na něj brzy?

Zodpovězené
5. dub 2019

Dobrý den,

můj syn má 6 měsíců a 1 týden a od narození ho plně kojím. S kojením žádné problémy nejsou, dítě prosperuje, roste jak má, kojím na požádání. A to přes den každé 2 hodiny, v noci 3-3,5 hodiny. Pediatr mi doporučil začít s příkrmy.

Dnes je to osmý den, co dávám zeleninové pyré. A to jeden, maximálně dva druhy na špičce lžičky. Nenuceně vždy v době, kdy je už mírně hladový. Pyré mu musím setřít o horní ret a dásně. Syn to však převaluje v puse z boku na bok jakoby vůbec nevěděl, co s tím má dělat. Dokud spolkne, tak projdou dlouhé minuty. Takto dáme maximálně jednu lžičku za 15-20 minut.

Znamená to, že je na příkrm brzy, nebo to jen trvá delší dobu naučit se papat?
Děkuji

Dobrý den.

Jeví o jídlo zájem? Otáčí hlavu, když vy jíte, natahuje ručičky, chce ochutnat? Pokud ano, pak je ten správný čas. Někdy stačí počkat týden, či dva. Na druhou strahu jedním z úkolů zavádění příkrmu je právě zmíněné zpracování jídla. Dále samozřejmě rozšíření jídelníčku dítěte, ale hlavně a především právě schopnost jídlo zpracovat, nové pohyby jazyka, mluvidel atd. Takže buďte trpělivá, nabízejte, dávejte ochutnat, nenuťte. Jezte spolu s miminkem u stolu, aby viděl, že i vy jíte. Netlačte na pilu a nedělejte z jídla divadlo. Proste učte dítě, že jídlo je společenská událost, kterou si užíváme.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová