Kojenec odmítá všechny příkrmy a jen se kojí. Špatně spí, často se budí. Jak to vyřešit?

Zodpovězené
16. led 2019

Dobrý den,

syn (11m) je stále hodně kojený. Odmítá jiné jídlo. Nechce domácí příkrmy, nechce kupované, ovoce, zeleninu, kaše, jogurty. Jen zobne, max 2-3 lžičky, někdy odmítne úplně. Usíná u prsa. V noci spí se mnou, v postýlce odmítá spát. V noci je přisátý tak 80% času, jinak se budí, převaluje, pláče. Už to začíná být vysilující psychicky i fyzicky. Kojím ráda, ale nemůžu se téměř nikam hnout, o sedánku s kamarádkou si můžu nechat zdát, protože syn bez prsa neusne. A pokud ano, tak za 20minut je vzhůru a hledá. Tak je to i přes den. Usne v kočárku max na 20minut, po obědě musím jít ležet s ním, jinak mě stále hledá, budí se a nespí.

Je to normální? Takhle moc a když navíc odmítá jiné jídlo?

Někdy si říkám, že přestanu kojit a třeba začne jíst. Ale mrzelo by mě to a upřímně ani odstavování si nedovedu představit. Mám druhé dítě a třeba po obědě bych se ráda věnovala dceři, ale když musím být se synem, aby se alespoň trochu prospal, je to těžké.

Děkuji Vám.

Dobrý den,

neuvádíte, jak syn váhově a psychomotoricky prospívá, pokud není problém, pak je vše ok. Je spousta dětí, které do jednoho roku, i déle jen ochutnávají. Jídlo nenuťte, není možné potravu do syna nasypat a nucením, případně podstrojováním byste jen vytvořila odpor a možné potíže ve vtahu k jídlu jako takovému. Mějte pravidelný režim, nabízejte již 5 jídel denně, kaše, jogurty, masozeleninové příkrmy, můžete dát okusovat kousek chlebové kůrky apod. Jezte spolu se synem. Jídlo je událost, možnost komunikovat, bavit se, sdělovat si pocity, zážitky. Nechte syna jíst samotného. Může zkoušet malé kousky chleba sám jíst, dávat si jej do polévky apod. Zkuste ho zapojit do přípravy - může Vám podávat nástroje při vaření, míchat. Nechte jej např. přesýpávat těstoviny z misky do misky apod. Ať ochutná sůl, cukr, čichne ke koření. Dejte mu ochutnat ze svého talíře, nakupujte spolu, ukazujte přípravu pokrmu (samozřejmě za podmínky dodržení bezpečnosti v kuchyni). Prostě se snažte mu jídlo přiblížit ze všech směrů.

Frekvenci a délku kojení neřešte, tu nechte na synovi, on sám nejlépe ví, proč to tak chce. Chápu Vaše vysílení, ale bývá často způsobeno hlavně tím, že maminka má pocit, že to má být jinak. Nemá. Kojení je záležitostí miminka, až po prvním roce, někdy déle dle zralosti dítěte je možné se na kojení domlouvat, občas nevyjít vstříc, odmítnout kojení, ale do 1 roku bych kojení ještě nijak neomezovala.

Zkoušíte nošení? Možná by nošení v šátku či nosítku vyřešilo problém s usínáním a spaním.
Pokud to jde, zkuste občas nechat uspat tatínka, babičku, aby si syn zvykal. Usínání u prsu je naprosto přirozené a normální. Vytvoří pocit bezpečí a jistoty, který umožní dítěti vypnout, uvolnit se, usnout. Tento pocit lze navodit samozřejmě i jinak, ale je třeba to zkoušet.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová