Kojení 21 měsíčního dítěte přes den velmi krátce, dítě střídá prsa rychle. Má kojení ještě význam?

Zodpovězené
21. kvě 2019

Dobrý den,

dcerku, které je nyní 21 měsíců, kojím na požádání.
Do konce 7. měsíce byla kojena výlučně. Poté jsem pomaloučku přidávala příkrmy. Přibližně posledních 6 měsíců se plnohodnotně (tedy déle a se silnějším sacím efektem) kojí pouze ráno (v polobdělém stavu) a občas v noci. Během dne se bohužel kojí velice krátce, přičemž prsa často a rychle střídá (přibližně každých 15 sekund).
Je tento stav v pořádku? Má takovéto kojení pro dítě ještě nějaký benefit?
Chtěla bych dcerku kojit co nejlépe a nejdéle, co proto mohu udělat?

Děkuji.
B.

Dobrý den,

nejprve gratuluji k dlouhodbému kojení, jehož jsem absolutním zastáncem, je skvělé, že stále kojíte a jen tak dál.

Odpověď je jednoduchá. Vaše dcera je odborník, ona je šéf a ona sama ví nejlépe, kdy a jak se má kojit. Laktace je v tomto věku rozběhnutá, zaběhlá a vše funguje, jak má. Může dojít i k samoodstavení, nebo naopak přijde doba, kdy se situace otočí a dcera se bude kojit opět hodně. Kojení má pro dítě benefit stále. MM je naprosto unikátní tekutina. Vaše dítě po odstavení už nikdy nedostane takový "muiltivitamín". Zdaleka neplatí, že po prvním roce už MM ztrácí živiny a jde jen o jakousi bílou vodu. Složky MM jsou vždy na míru Vašemu dítěti a u starších dětí je tvořeno tak, aby se správně dotvářela imunita, obsahuje enzymy, stopové prvky, vitamíny a další látky, které se zúročí ve správném zrání střevního traktu a bakteriálním osídlení střev. MM se skládá z více než 1300 složek a žádná z nich není pro vývoj dítěte zbytečná.

Nechte to na dceři a bude vše, jak má být.
Krásné kojení a gratuluji!

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová