Kojení a dokrm Nutrilonem. Chci jen kojit a odstavit umělé mléko. Jak na to?

Zodpovězené
5. dub 2019

Dobrý den,

mám měsíční dcerku a již 14 dnů bojujeme s kojením. Před pár dny jsem měla 100 chutí se na to vyprdnout . ☹ Dcerka má pravděpodobně málo mléka - vážím před a po kojení, abych věděla kolik toho vypije. Ráno po celé noci vypila kolem 100ml pak to kleslo na 60, dnes vypila130, ale celou noc nekojím, protože malá spí a probudit ji není možné (prostě si prso do pusy nevezme ani kdybych se zbláznila). Přes den ale na jedno kojení vypije 10 až 60ml a ani o ťuk víc. Při kojení se vzteká, neustále se pouší a pak se zase přisaje a zase pustí a zase přisaje, takže těch 14 dnů dokrmujeme na radu doktorky Nutrilonem a na jedno krmení po 3h vypije 100 až 150 ml s tím, že ode mne si vezme max těch 60, a to je většinou dopoledne, pak už jen těch 20 až 40. Při každém kojení stejná situace - odtrhává se a brečí, pak se zase přisaje a po chvíli se zase odtrhne.

Už nevím co s tím, piju kolem 4l vody denně, kojící čaje a brala jsem i homeopatika na podporu laktace, ale nevím už kudy kam? Přisátá je krásně, nic při kojení nebolí ani si pokaždé neříhne, přesto neblinká, mazlím se s ní co jen to jde. Je to 3. dcera a předchozí byla na UM od 1. týdne, přišla jsem o mléko. Teď bych ale kojit moc chtěla, ale nevím co mám dělat víc? :(

Dobrý den,

předně se zeptám, jak dokrmujete? Pokud z lahvičky, rozhodně doporučuji s tím přestat. Ideální by bylo začít dokrmovat cévkou přímo při kojení (viz infookojeni.net, kde najdete návod). Také můžete zkusit kojit v tzv. savčí poloze, kdy miminko leží na Vás a kojí se samo dle potřeby. Ideálně kůže na kůži, kdy se zintenzivňují instinkty. Zcela vylučte dudlík.

Při dokrmu cévkou uvidíte, kolik miminko vypije, postupně zkoušejte dávku snížit. Cca každé 3-4 dny o 10 ml. Tak se dostanete až na nulu. Kojte tak často, jak miminko chce, vždy z obou prsou. Večer doporučuji dát dokrmu méně, miminko by se pak mohlo samo vzbudit na kojení v noci. Noční kojení samo o sobě je pro laktaci skvělé. Je fajn, kdybyste zkusila spát s miminkem, miminka se pak budí častěji a kojí se i v noci.

Moc držím palce, je skvělé, že se tolik snažíte. Vydržte, ještě není nic ztraceno.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová