Kojení a imunita miminka. Je opravdu tolik závislá na kojení a "nekojení" tolik ohrožuje zdraví?

Zodpovězené
19. kvě 2021

Vážená paní doktorko,

měla bych dotaz ohledně kojení a imunity dítěte. Narodilo se mi druhé dítě. U prvního jsem se nikdy nerozkojila plně, kojila jsem pouze částečně, z většiny bylo dítě na UM. Teď se mi narodilo druhé dítě a situace se opakuje, zřejmě mi prostě není dáno plně kojit. Měla jsem tu laktační poradkyni, radily mi sestřičky v porodnici, lékařka, ale ani teď, dva týdny po porodu, mléko téměř nemám (pár kapek, někdy něco málo odsaju a po nakojení má dítě hlad, takže z toho usuzuji, že mléka mám minimálně).

Pořád ale zatím za to málo bojuji dál, ale je to hrozně těžké, protože na to nemám tolik času jako s prvním dítětem, navíc produkce mléka nestoupá, takže zvažuju, že s kojením přestanu úplně, přijde mi to prostě už jako prohraný boj. Jenže všude se dočítám jednu věc (a říkají mi to všichni). A to, že děti, které nejsou kojené a jsou na UM, jak jsou více náchylné ke všem možným nemocím. A z toho já mám hrozný strach. Nechci, aby dítě mělo např. cukrovku, vysoký tlak, atd. (jak se všude píše). Nedávno jsem dokonce četla, že děti na UM nejsou tak chytré jako kojené děti.......

Tak se Vás chci zeptat, jestli je opravdu imunita dětí tolik závislá na kojení a opravdu "nekojení" tolik ohrožuje zdraví?

Já vůbec nevím, co dělat. Mám s tím málo kojením přestat nebo to opravdu má smysl, i kdybych dítěti dala jen pár kapek?

Děkuji

Dobrý den,

nejprve Vám chci říci, že je jen opravdu velmi málo žen, kterým není dáno plně kojit. Děláte vše, co můžete, je to teprve 14 dní, na rozkojení je ještě spousta času. Zde pár pravidel:

  • kojte co nejčastěji (rozhodně čatěji než po 3 hodinách, střídejte prsa i několikrát za jedno kojení.
  • kojte v tzv. savčí poloze - viz. www.prirozenekojeni.cz
  • spěte s miminkem a kojte v noci
  • nepoužívejte dudlík
  • zkuste nosit mimi v šátku nebo nosítku - velmi Vám to usnadní práci s prvním dítětem
  • dokrm podávejte při kojení cévkou - viz. www.infookojeni.cz
  • to, co odstříkáte nebo odstajete nic neříká o tom, kolik máte mléka, mléko se tvoří neustále i během kojení, mimi může vypít výrazně více, než kolik odsajete

Nyní k imunitě - ano, statisticky je jasné, že kojené děti mají oproti nekojeným v mnoha zdravotních ukazatelích "náskok". Jsou celkově méně nemocné, kratší dobu hospitalizované, dlouhodobě mají nižší riziko obezity, menší potřebu podání antibiotik apod. Že při kojení dochází k významnému rozvojit mozku je také dokázáno. Výše zmíněné ukazatele naznačují Jako zcela zásadní první 3 měsíce života, po které, když je dítě kojeno, výsledky jsou statisticky lepší. Kojení je navíc zdravé i pro Vás - maminku - nižší výskyt osteoporózy, rakoviny prsu, děložního čípku apod.
Na druhou stranu jde o statistiku. I kojené dítě může mít období, kdy má jednu virózu či angínu za druhou a naopak nekojené může být zdravé jako řípa. Kvalita imunity není určena jen kojením, ale její rozvoj je dán mnoha dalšími parametry, především zdravým životním stylem, otužováním, pohybem venku, zdravou stravou.

Ve Vašem případě bych doporučila odstavení ještě zvážit, protože je stále velká šance, že se vše ještě rozběhne. Pokud ne, velmi se přimlouvám za alespoň částečné kojení během prvních 3 měsíců.

Moc Vám držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová