Kojení a místo dudlíku na uklidnění umytý malíček. Je to stejné zlo?

Zodpovězené
1. zář 2020

Zdravím,

mám dnes doma druhou 2týdenní dcerku. Plně kojena, laktace naběhla rychle. Už v porodnici říkala dětská doktorka, že má velmi silný sací reflex. Kojím na požádání, někdy co hodinu, někdy co dvě, ale i po kojení má potřebu neustálého sání, když pak toho mnoho vyzvrací. V porodnici radili dát svůj umytý malíček místo dudlíku. Dcera se po něm do 5 minut zklidní a usne.

A já se ptám.....Je to stejné zlo jako dudlík?

Může zkazit techniku kojení?

Dudlík dávat nechci a ona sama jej plive, nadavuje ji z něj. Mám doma ještě 2letou slečnu a momentálně příchod sourozence bere těžce, tudíž musím svůj čas podřídit jí.

Děkuju za odpověď.

Dobrý den,

otázka sání dudlíku či prstu je ožehavá, osobně bych v tomto případě upřednostnila prst - lépe se přizpůsobí tvaru patra miminka, často je opravdu jen na chvilku - na usnutí, zatímco dudlík dudá miminko dlouho a může být jakýmsi "odkladačem kojení". Sání prstu tedy za nějak škodlivé nepovažuji.
Ohledně dudlíku je situace ještě složitější - statisticky je jasné, že kojení může komplikovat, tedy maminky používající dludlík mívají s kojením častější potíže a odstavují dříve, než maminky, které jej nepoužívají. Z praxe mohu ovšem prohlásit, že znám mnoho "dudlíkových miminek", která jsou kojena dlouhodobě do 2 let i déle. Myslím tedy, že je to velmi individuální záležitost a záleží na přístupu maminky a její schopnosti se přizpůsobit potřebám dítěte.
Držím palce, abyste nalezla brzy potřebnou rovnováhu.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová