Kojení a operace. Jak to udělat?

Zodpovězené
6. říj 2021

Dobrý den,

mám malé, plně kojené miminko a v nejbližší době mě čeká operace a několikadenní pobyt v nemocnici. A já teď řeším, jak to udělat s kojením. Myslela jsem, že budu odsříkávat a bude ho manžel krmit odstříkaným mlékem. Koupila jsem si kvůli tomu Medela el.odsávačku. Ale ať to zkouším jakkoliv, nepodaří se mi odsát ani kapku. Nahřívám, hodně piju. Navíc syn nikdy nepil z láhve, tak mám obavy, že z lahvičky stejně nebude chtít pít.

Neměla byste nějakou radu?

Nebo mu dát těch pár dní UM, a pak se vrátit ke kojení?

Už jsem z toho nešťastná, nechci přestávat s kojením.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

nevím, o jaký zákrok jde, jak dlouho nebude možné kojit, každopádně ideální by bylo, kdybyste měla např. nadstandard a možnost mít mimi u sebe např. s doprovodem. To však zpravidla v rámci našeho systému možné tak snadno není, nicméně alespoň během návštěv by kojení bylo možné? Pokud ano, určitě doporučuji. Ve chvíli, kdy bude mimi s tatínkem či jinou pečující osobou, zkuste dokrmovat cévkou přes prst - více na www.infookojeni.net. Dále lze kalíškem apod., záleží na věku miminka.

Ohledně odsávání si nedělejte starosti. Nevím, jak je mimi staré, ale pokud už je laktace rozběhlá, mléko se tvoří více až v průběhu kojení. Odsávačka je jen přístroj, Vaše tělo to velmi dobře pozná. Až budete v nemocnici a bude v kojení dlouhá pauza, určitě si odsávačku vezměte, prsa se mohou nalít a hrozil by zánět. Odsávat pak můžete pravidelně a MM dávat pro miminko k dokrmení.

Miminko tedy dokrmujte UM a Vaším odsátým, pokud nějaké bude. Po návratu z nemocnice si udělejte odpočinkový SOS režim, zhruba jako po porodu - společné tulení, mazlení, kontakt kůže na kůži, společné spaní.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová