Kojení a příkrmy. Je pravda, že syna mléko už tak nevyživuje? A je lepší kojit před jídlem nebo po jídle?

Zodpovězené
11. říj 2021

Dobrý večer,

chtěla bych se prosím zeptat ohledně kojení a příkrmu. Syn má 8 měsíců, plně kojím + dáváme i nějaké příkrmy. Dle dětské lékařky mu už kojení nestačí z hlediska výživy, málo bílkovin atd. Od poslední kontroly v 6 měsících přibral jen 200 g za dva měsíce. Syn je ale docela akční, leze po čtyřech, staví se, takže možná i to je příčina, že přibíra pomalu. Příkrmy sní, ale není to velký jedlík.

Zajímalo by mě, zda je pravda, že ho mléko už tak nevyživuje a jak je lepší kojit, jestli před jídlem nebo po jídle.

Děkuji a hezký večer.

Dobrý den,

váhové přírůstky v průběhu vývoje postupně klesají. Jedním z důvodů je právě větší výdej způsobený větší pohyblivostí, lezením, stavěním se apod. Dítě se celý den nezastaví a v tomto překotném vývoji občas dochází i k tomu, že i kojení je tak trochu na druhé koleji - zkrátka, zajímá se stále o vše a nemůže se ani v klidu nakojit. 100 g za měsíc není nic rekordního, ale ukazuje, že stále přibírá, není důvod k panice. Pokryje svou potřebu a ještě mu zbývá. Je veselý, živý, spokojený.

Postupujte takto - kojte stále dle poptávky, tak často a tak dlouho, jak chce. Vždy z obou prsou na jedno kojení a prsa klidně i vícekrát vystřídejte. V danou dobu (oběd, svačina) dejte příkrm a nehleďte na množství, zkrátka co sní, to sní. Klidně poté opět nakojte. Kojení by stále mělo být hlavním zdrojem potravy. Ohledně bílkovin se nebojte. MM je stále velmi silným zdrojem bílkovin, rozhodně lepším, než jakékoli UM. Do stravy postupně zahrňte zakysané mléčné výrobky - jogurt, tvaroh (jen opatrně, má naopak velmi mnoho bílkovin), mascarpone atd., ale stačí až v průběhu 10-12 měsíce. Pozor na dlouhé pauzy v kojení - mohlo by dojít ke snížení laktace a předčasnému odstavení. UM v tuto chvíli nic nevyřeší, jen způsobí postupné odstavení od MM.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová