Kojení a zánět. Co byste mi, prosím, poradila?

Zodpovězené
20. dub 2020

Dobrý den,

je to takový rozsáhlejší dotaz. Před pár dny (v úterý) jsem chytla silný zánět obou prs a 40 horečky..přes pláč můj i malé jsem přestala kojit, začala jsem odstříkávat, jenže to začal kolotoč a problém, neodstříkala jsem moc a navíc to trvalo 40 minut, takže jsem musela začít dokrmovat um.
Jenže do toho mám ještě druhou dceru a takhle to fakt nešlo. Rozhodla jsem se nechat malou na um, a že budu jen odstříkávat do úlevy. Bylo to pro mě psychicky náročné a stále je.

Teď nevím, jestli to ještě nezkusit (je to 1 den). Problém je, že se malá nepřisála bez kloboučků a kojení byl boj i předtím (malá 3 týdny).

Popřípadě, jak zastavit laktaci, prosím?

Děkuji

Dobrý den,

obávám se, že ani odpověď nebude krátká. Nejprve bude třeba, abyste se rozhodla, co chcete. Nevím, z jakého důvodu jste při zánětu přestala kojit. Při zánětu je naopak důležité kojit co nejvíce (i pokud berete antibiotika). Odstavení zánět zhoršuje.
Pokud budete chtít nadále kojit, což by bylo skvělé, doporučuji obrátit se na dobrou LP z okolí a domluvit si schůzku. Bylo by dobré kojení vidět, pokusit se přiložit miminko bez kloboučků, navrhnout ideální polohu. Za mě opět doporučuji savčí polohu (www.prirozenekojeni.cz) Laktace se postupně přizpůsobí, odsávat doporučuji jen do úlevy.
Pokud kojit již nadále nechcete, odsávejte do úlevy, ne více. Prsa chlaďte chladivými obklady, rozmasírovávejte případné zatvrdliny. Laktaci snižuje mátový či šalvějový čaj. V případě vleklých potíží je možné ji zastavit i medikací na předpis. Pak je třeba se obrátit na gynekologa.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová