Kojení. Bude snazší s dalším porodem?

Zodpovězené
21. zář 2021

Dobrý den,

po prvním porodu jsem se hrozně trápila při kojení, min. 2x měsíčně jsem úplně ztratila mléko a musela jsem se pokaždé rozkojovat. (Přišlo mi, že vždy v době ovulace a menstruace). Pila jsem laktační čaje, hodně tekutin, vývary atd. Nakonec jsem se vždy rozkojila, ale na úkor trápení a stresu.

Malý byl velký jedlík a tím, že jsem s tím furt bojovala, přešel ve třech měsících na láhev a já odstříkávala až do dalšího těhotenství (19 m.) a dokrmovaný UM, při výpadku. Teď čekám dvojčata a vůbec nevím, jak to zvládnout.

Je to snazší s dalším porodem?

Představa, že budu zase odstříkávat mě děsí, nemám hezké vzpomínky, několikrát zanícené žlázy, bolestivé místa a doteď jizvičky a známky po zánětech...

Děkuji

Dobrý den,

omlouvám se za pozdní odpověď. Především klobouk dolů, že jste takový nápor vydržela. Odstříkávat pravidelně tak dlouho je opravdu velmi náročné. Ano, laktace může být ovlivněna menstruací, která dokáže pěkně potrápit. Na druhou stranu, tvorba mléka už není pro Vaše tělo novinka a dá se říct, že další kojení bývá pro maminku již méně náročné.

S dvojčaty doporučuji kojit obě dohromady ve fotbalové nebo savčí poloze a na prsou je (zvláště zpočátku) při jednom kojení střídat, klidně i víckrát. Kojit na požádání, v případě ptořeby dokrmovat cévkou přímo při kojení (v případě dvojčat je skvělý suplementor).

Zkuste se již nyní podívat po okolí po laktační poradkyni, která by byla připraveno ihned pomoci, pokud nastanou potíže. Budete si jistější, že pomoc je připravena.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová