Kojení. Dá se znovu obnovit?

Zodpovězené
16. zář 2019

Dobrý den,

ráda bych se Vás zeptala, zda je možné obnovit kojení.

Za to, co teď napíšu, mě asi ukamenuje každá žena a laktační poradkyně tuplem, ale zkusím to.

Chlapeček se mi narodil před 2 měsíci a předčasně. Takže kojení probíhalo tak, že jsem přiložila, nakrmila svým odsátým mlékem pomocí lahvičky a odsála mléko na další jídlo. Byl maličký a nevytáhl si ho všechno. Když nabral sílu, kojila jsem normálně. Ale pak přišla nějaká zlomová myšlenka, že když nemám prsa nalitá, že v nich nemám mléko 🤦🤦🤦, a tak jsem mu dala lahvičku a čekala, až se prsa naplní, abych ho mohla nakojit. Jak asi víte, tímhle jsem si naprosto zrušila kojení - chlapeček je šikovný, saje jak z prsa, tak i z lahvičky, ale mléka je maličko, nestačí mu to, navíc už funguje jen jedno prso.

Já vím, že teď zasloužím nakopat do zadnice, ale pokud by byla ještě cesta k obnově kojení, budu moc ráda!!!

Nejsou třeba nějaké tabletky, vitamíny, nebo homeopatika, atd...???

Udělala bych cokoliv. Samozřejmě pochopím, že když už se s tím nebude moc nic udělat, tak se nedá nic dělat.

Děkuji Vam předem za odpověď.

T.

Dobrý den,

vůbec se nebojte nějakého odsuzování. Je naopak naprosto úžasné, že se chcete ke kojení vrátit a vůbec to není vyloučené.

Pro obnovení laktace je nejdůležitější kojit. Tedy mít miminko co nejblíže u sebe, ideálně kůže na kůži. Vaše tělo musí znovu pochopit, že je třeba začít tvořit mléko pro mláďátko. Pokud se miminko přisává, je to výhra a rozhodně doporučuji nahradit dokrm lahvičkou dokrmem cévkou. Návod najdete na www.infookojeni.net. Miminko si tak zvykne na kojení a sání z prsu a také dojte k obnovení laktace.

Postupně pak můžete začít omezovat množství dokrmu, ale jen postupně, např 10 ml každé 3-4 dny. Kojte co nejčastěji, velmi doporučuji společné spaní s miminkem, protože právě kontakt s ním stimuluje laktace nejvíce. Také nošení v šátku či nosítku.

Homeopatika, bylinky apod. jsou pouze doplněk a samy o sobě nic nedokážou.

Moc a moc držím palce a přeju, ať se daří.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová