Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Kojení, dokrm a příkrmy. Co byste mi poradila?

Zodpovězené
20. lis 2019

Dobrý večer,

mám skoro 6měsíčního chlapečka. Byl narozený plánovanou sekcí (mám onemocnění střev). V porodnici byl trochu problém s nástupem laktace, ale doma se více rozjela, nicméně malý málo sál a přibýval, takže jsme od cca 3 týdnů přikrmovali.
V létě syn kojení skoro úplně odmítal, po cca 3. měsíci se začal hezky přisávat, nicméně bez dokrmu nejsme. Nyní prospívá více než dobře, má 71 cm a 9 kg (porodní váha 3,7 kg).

Můj dotaz je: Nechat mu jen kojení, když začínáme s příkrmy?

Přisaje se hezky, ale jakmile se mléko dostatečně nerozteče, začne se vztekat, odtrhávat a uklidní se jen u láhve. Zkoušela jsem spoustu věcí na podporu laktace, ale moje tělo to bohužel neutáhne (díky nemoci nebyla první dcera kojena vůbec, od 10 dnů plně na UM). Příkrmům zatím moc nedá, max 2-3 lžičky v lepším případě.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

i u takto starého miminka bych se přimluvila za pokus vyměnit láhev za laktační cévku. Tok mléka bude vyšší a miminko se u prsu nebude rozčilovat. I tak je skvělé, že se vůbec přisává, při kombinaci láhev a prso to po 6 měsících tak časté nebývá.
Neumím posoudit, kolik miminko vypije z láhve v porovnání s kojením. Je tedy těžké určit, zda by mu mléčná dávka chyběla při naprostém vyloučení dokrmu, zvláště pokud s příkrmy teprve začínáte.
Proto bych doporučila zkusit dokrm cévkou, zavádět příkrmy a postupně ubírat množství dokrmu - pomalu, cca 10 ml každé 4 dny.
Zároveň se neobejdete bez společného spaní a častého kojení v noci - to je opravdu zcela zásadní na rozkojení a počítejte také s častějším kojením přes den. Jen tak, díky zvýšenému kontaktu, se může laktace ještě rozběhnout dostatečně.
Nic ale není ztraceno, šance je vždy a je skvělé, že chcete dokrm redukovat.
Držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová