Kojení. Jak odbourat kloboučky? A dělám to s buzením na kojení správně?

Zodpovězené
28. dub 2020

Dobrý den ,

10.4. se mi narodila 1. dcera, nikoho z rodiny nemám, aby mi předal zkušenosti, jen manžela a to je přeci jenom chlap 😃 . Byla jsem s ní hned od druhého dne na neonatologii, měla žloutenku a musela jít do inkubátoru. Bohužel se nám nedařilo přisátí a sestry z neonatologie neměly trpělivost a každé tři hodiny ji nalily kádinku a bylo hotovo. Žádná rada pro mě, jak se rozkojit.
Nakonec přišla jiná sestra a přinesla kloboučky, a to se Sára přisála krásně a od té doby kojíme. Už jsme doma a stále kojíme s kloboučky, občas zkouším i bez, ale nejde se jí přisát 😞, jen občas se to povede.
Každé kojení ji vážím, abych věděla, kolik toho vypila, a podle toho ji budím každé tři nebo čtyři hodiny. Když vypije 90 -100 ml, tak ji nechám 4 hodinky, když vypije třeba 50-60 ml, budím po třech. U kojení většinou usne, a to si potom ani neodříhne. Ani sestrám v porodnici to nešlo, prý to asi neumí.

Otázka je: Jak mám odbourat ty kloboučky?

Je to opravdu takové zlo?

A dělám to s tím buzením správně?

Jinak porodní váha byla 3 560 g, po propuštění 3 460 g, po týdnu 3 540 g a po 14 dnech 3 670 g a za týden máme jít zase na převážení. Asi se dr. zdá, že mám slabé mléko, protože mi řekla, ať si koupím raději příkrm, kdyby náhodou .

Mockrát Vám děkuji, snad jsem to vše napsala srozumitelně.

Dobrý den,

jsem moc ráda, že se obracíte pro radu takto brzy po porodu, protože dle Vašich dotazů jste přesně v situaci, kdy pokud uděláte pár drobných chybiček či nepřesností, může dojít k postupnému zhoršení kojení, přidání příkrmu a zbytečnému předčasnému odstavení.
Nejprve ke kloboučkům - ano, bohužel je to opravdu "takové zlo". Miminko zatím váhově prospívá, ale postupně by se opravdu mohlo stát, že váha začne stagnovat. Je to kvůli bariéře, kterou klobouček vytváří. Sání přes něj je náročnější a především není možná ta správná přímá komunikace mezi maminkou a miminkem. Kojení je vztahem, je tvořeno dotykem, chemií, kontaktem úst a slin miminka s matčinou kůží, dvorcem. Jen tak může maminka a její tělo správně reagovat na potřeby miminka. Klobouček to vše znesnadňuje a především jeho dlouhodobé používání kojení často komplikuje. Pokud se miminku občas daří přisát napřímo, je vidět, že to umí, že to jde a proto zkoušejte to co nejčastěji. Každé miminko to časem zvládne. Zkuste to vždy bez kloboučků a až když není jiná možnost, nakojte s kloboučkem. Kojte co nejčastěji, vždy z obou prsou a ta vystřídejte během kojení i několikrát. Zkuste kojit v savčí poloze a vyzkoušejte i samozpřisátí (viz. www.prirozenekojeni.net). Ohledně buzení - vzhledem k prodělané žloutence doporučuji kojit co nejčastěji, nejdéle po 3 hodinách, rozhodně nedoporučuji dudlík. Ohledně vážení - nejsem velký příznivce vážení před a po kojení. Pro Váš klid zvažte občas - jednou za dva až tři dny, abyste viděla, zda miminko přibírá, váhový přírůstek však nemusí být nijak závratný, prostě jen by váha neměla stagnovat či klesat.
Kdyby se přímé kojení nedařilo, zkuste se poohlédnout po LP v okolí, mohla by velmi pomoci.
Moc gratuluji k miminku a věřím, že vše půjde dobře.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová