Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Kojení - malé a krátké bradavky. Poradíte mi, jak to řešit?

Zodpovězené
Kontaktní rodičovstvíMiminkoBatoleKojeníJak kojitLaktační poradkyněKojicí kloboučkyKojení dětíPo poroduJsem těhotnáOperaceAntibiotikaZánět prsu
26. lis 2019

Dobrý den,

jsem podruhé těhotná. Doma mám už dvouletu dceru, kterou jsem kojila-nekojila cca do 8. měsíce. Už od porodnice jsem měla velké problémy s kojením, dostala kloboučky a kojila přes ně, a i tak dcera nechtěla moc pít. Prošla jsem několika záněty, abscesem, hrozilo mi chirurgické vyříznutí abscesu, několikatery antibiotika. Bylo to náročné. Problémem jsou malé a krátké bradavky.
Druhé miminko chci moc kojit, tak jako jsem chtěla i první, ale bohužel se nám to nedařilo. Prosím, poraďte mi.

Předem moc děkuji.

Dobrý den,

tvar a velikost bradavek s úspěšností kojení NIJAK NESOUVISÍ. Nevím ani o souvislosti se záněty a abscesem. Důvodem jsou spíše zmiňované kloboučky, které kojení velmi komplikují. Klobouček může dočasně vyřešit neschopnost dítěte se přisávat, dlouhodobě však vede k problémům s laktací a dalším komplikacím. Každá bradavka byla stvořena k jedinému důvodu a tím je kojení. Není možné mít špatnou (to je jako by kráva měla špatné vemínko). Každé miminko se dokáže přisát , jde jen o čas.
Moje doporučení - zkuste po porodu tzv. samopřisátí (podívejte se na www.prirozenekojeni.cz), dále je naprosto nezbytný co nejintenzivnější kontakt s miminkem, ideálně kůže na kůži, kojení dle potřeb miminka. Pokud se nepřisaje jinak, zkuste kloboučky, ale stále přikládejte i bez nich, časem to určitě půjde. Jako prevence zánětů - časté kojení, vždy z obou prsou, při nalitých horkých prsou odstříkat do úlevy, chladit.
A na závěr - je skvělé, že se Vám i přes zmiňované komplikace podařilo kojit 8 měsíců - klobouk dolů. Nyní podruhé to může být vše jinak a přeji, ať jde vše hladce. Pro případ, že ne, poohlédněte se ještě před porodem po dobré LP z okolí (případě na uvedeném webu je seznam), která může pomoci v prvních nejistých dnech.
Držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová