Kojení na požádání a příkrmy. Jak poznat na kojenci, jestli se chce kojit anebo jíst příkrm?

Zodpovězené
6. kvě 2019

Dobrý den,

prosím, jak poznám na dítěti, že chce nakojit? Mám na mysli starší miminko, třeba od 8-12 měsíců. Dítě už hezky komunikuje (oproti malému miminku) a je zvídavé co se jídla, které jím já, týče. Má velký zájem o jídlo z talíře. Ale že by se mi sápalo po výstřihu, to vůbec. Takže jak poznám, kdy nabídnout prs a kdy jídlo z talíře? Zatím tedy přednostně spíše nabízím prs, následně jídlo. Z prsu se z 99 % vždy napije, málokdy odmítne. V noci spí se mnou a pije dle potřeby.

Děkuji za vysvětlení.

Dobrý den.

To je velmi zajímavý dotaz. Každé dítě je jiné. Většina dětí si postupně osvojí pro kojení své vlastní pojmenování (např bebe, mimo, momo). Pro jídlo také - hamham, ňami. Nabízejte primárně prso, ale zároveň se ptejte, co dítě myslí, samozřejmě dle aktuálního kontextu - ukažte na jídlo a ptejte se ňami? Nebo ukažte na prsa a ptejte se - mlíčko? Zkrátka začněte s batoletem komunikovat a dorozumívat se.

Pokud je miminko kojeno přes den na požádání a v noci + jsou zavedeny některé chody - oběd, svačiny, snídaně - dle věku, pak je vše na správné cestě.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová