Kojení narozeného miminka 36+5. Co dělám špatně?

Zodpovězené
16. čer 2020

Dobrý den,

miminko se mi narodilo 36+5 s váhou 2 670 g. Nyní jsme v nemocnici už 5. den a jsem popravdě zoufalá z kojení. Říkali mi, že bych měla už nakojit aspoň 40, ale pokaždé se mi to nedaří. Miminko vyblinká příkrmy. Při kojení usíná. Už jsem tu nešťastná, v noci nespím, miminko brečí, já se snažím, co 2 h k němu vstávám, pak si tady chci přes den lehnout a pořád sem někdo chodí.

Poraďte...Kolik má miminko vypít teda na jedno kojení?

Říkali nám, krmte po 3 h. Jenže malá je moc malá. Asi se jí moc pít nechce. Bojím se, že tady budeme i déle jak 7 dní.

Co dělám špatně?

Dávky kojení a jak často. Říkaly mám, kojit po 3h.

Děkuji

Dobrý den,

z Vašeho dotazu nevím, jak často se miminko v reálu kojí - po 3 hodinách? Z obou prsou? Střídáte prsa? Váhově miminko přibralo?
Nedělejte si starosti s množstvím nakojeného mléka. To nehraje roli. V prvních hodinách a dnech po narození je třeba být především s miminkem v kontaktu - tedy blízko, v náručí, ideálně kůže na kůži (ne vždy to bohužel v porodnici umožňují). Kojit tzv. na požádání, tedy vždy, když miminko chce, nejdéle však po 3 hodinách. Při kojení často střídat prsa (zvláště, když miminko usíná), ideálně kojit kůže na kůži, velmi doporučuji savčí polohu (opět bohužel v porodnici není vždy v praxi možná, kvůli zákazu brát si miminko do postele apod).
Co se týče množství, miminko si na vše teprve zvyká, jeho žaludek je velmi malý a jen postupně se roztahuje. Proto se jednou nakojí 20 g, jindy 30, jindy vypije jen 10 apod. Kojit můžete v prvních dnech klidně i 15x denně. Kojení není jen o nakrmení, ale o tisících dalších potřeb, které miminku kojením naplňujete.
Zkuste dát na svůj instinkt, být s miminkem co nejvíc a co nejvíc kojit. Zkuste se oprostit od nemocničního střesu a vyplňování tabulek a dotazníků a soustředit se na sebe a své miminko. Tyto chvíle s již nikdy nebudou opakovat, máte krásné zdravé miminko a není žádný důvod, proč byste neměla spokojeně kojit. Kojení není žádná soutěž, kdy musíte nakojit tolik a tolik. Kojení je pokračování pupeční šňůry, propojení s Vaším miminkem, je to Váš vztah k němu. Dejte sobě i miminku čas a klid to vše nové vstřebat a ono si to sedne. Zvládnete to, jako to zvládly ty tisíce maminek před Vámi. Není důvod, proč ne.
Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová