Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Kojení po druhém roce. Mělo by dítě už v tomto věku umět usnout bez maminky a kojení nebo je to v pořádku?

Zodpovězené
26. říj 2021

Dobrý den,

chci poprosit o radu. Mám syna, v září měl dva roky a stále je kojený. V okolí nemám nikoho se zkušenostmi s delším kojením, spíš, když se to někdo dozví, se každý diví a nechápe, proč je syn ještě kojený a neodstavím ho. Ale mně je proti srsti ho nechávat vyplakat nebo mu lhát (mléko došlo, zkyslo apod.). Mléko vyžaduje před spaním na usnutí (večer i odpoledne), po probuzení a v noci. Ve dne jen, když má nějaké trápení (zoubky, velká bolest nebo je nemocný - to chtěl kojit pořád a jídlo a pití odmítal).

Je v pořádku kojit na požádání i batole, když ho něco trápí nebo bych měla trvat na nějakém "režimu"?

Pravidla máme taková, že kojím jen doma v pokoji, případně někde v soukromí a nesmí mě kousat ani nijak u toho "řádit", což rychle pochopil.

Mělo by dítě už v tomto věku umět usnout bez maminky a kojení nebo je to v pořádku?

Dodávám, že přes den je samostatný, aktivní, společenský a rád tráví čas i beze mě s ostatními blízkými lidmi.

Děkuji moc za odpovědi.

Dobrý den,

dlouhodobé kojení je v Česku stále častější, ale přesto ne dost časté. Dlouhodobě kojící maminky jako nejčastější problém uvádějí právě nepochopení okolí. Neustálé komentáře, poznámky, nevyžádané rady. Každý je najednou odborník na jejich dítě a na kojení. Poznámky mohou být velmi zraňující, zvlášť, když jsou od blízkých lidí - maminky, tchyně, manžel, apod.
Myslím, z toho, co píšete, že to máte nastaveno dobře. Nekojíte na požádání - máte určitá pravidla - jen doma, bez kousání, bez blbnutí. Syn to akceptuje. Tak vypadá dlouhodobé kojení. Samozřejmě, že když je dítě nemocné, zraněné, v nepohodě, může chtít kojit i "mimo pravidla". Pak je na Vás, jak se rozhodnete a vždy to bude správně. Vy jste máma, Vy znáte své dítě nejlépe a Vy víte, co potřebuje. Ostatním je do Vašeho kojení houby. Nikdo nemá právo Vám do kojení mluvit, je to čistě věc a Vaše a Vašeho dítěte. Děláte to nejlepší, co pro sebe i své dítě můžete. Dlouhodobé kojení je zdravé pro Vás i pro něj. Je to multivitamín, který v žádné lékárně nekoupíte.

Radím přístup laskavého úsměvu. Každý komentář na Vaše kojení přejděte s laskavým a tak trochu chápavým způsobem - "to víš, jen povídej, jak to mám dělat, to jsem zvědavá, co mi zase povíš". Odkývejte ve smyslu - máš právo na svůj názor a já mám právo na své kojení. A tak to navzájem akceptujme.

Moc držím palce a jen tak dál.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová