Kojení po sekci. Bude možné rozjet laktaci a přisaje se mi miminko i po 24 hodinách?

Zodpovězené
9. říj 2019

Dobrý den,

jsem v 36. týdnu a budu mít sekci. Jednu jsem už měla před šesti lety. Tehdy mi vůbec sestry nedonesly miminko na přiložení a ani mi neměl kdo pomoci s kojením.
Teď jsem mluvila s hlavní sestrou a neměla jsem pocit vstřícnosti a ochoty přikládat dítě k prsu na jipce.
Bude možné rozjet laktaci a přisaje se mi miminko i po 24 hodinách?
Mám raději změnit porodnici i přesto, že zde mám už vše dohodnuté?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, předem je třeba uvést, že máte na kojení po sekci nárok a to Vy i Vaše miminko, samozřejmě pokud vše probíhá bez potíží a standardně. Většina porodnic umožňuje kojení po CŘ, pokud to dovolí situace tak i samopřisátí. Pro bezproblémové kojení je správný začátek velmi důležitý, tedy kojení tak často a tak dlouho, jak miminko chce. Nicméně i po CŘ je možné se rozkojit. Uvidíte, jak se budete cítit, pokuste se mít miminko co nejdříve u sebe a apelujte samozřejmě na kojení dle potřeb miminka (ia tak je pravděpodobné, že Vám budou miminko nosit po 3 hodinách). Jakmile budete mít miminko u sebe, pokuste se přikládat co nejčastěji, vždy na obě prsa a ta můžete střídat i několikrát během jednoho kojení. Mějte v záloze dobrou LP, která může v případě potřeby poradit a případně Vás navštívit a pomoci v začátcích.
Laktaci je možné rozjet kdykoli, dokonce se mohou rozkojit i adoptivní maminky, takže je to jen o přístupu a důvěře v sebe sama.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová