Kojení. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
11. dub 2022

Dobrý den,

narodilo se mi o měsíc dříve miminko....Adámek ❤️. Při porodu mi byl ihned odebrán na neonatologii, tudíž neproběhlo přiložení. Poleželi jsme si tam cca 10 dní. Byl krmen nejdříve ze stříkačky, pak z láhve umělým mlékem nebo mateřským odstříkaným. Při pár pokusech zvládl z kloboučku. Doma se snažíme začít kojit, ale moc nám to nejde. Už to z prsu občas zvládne, ale hrozně dlouho trvá, než ho vůbec nasaje. Když konečně začne, pije cca 10 minut a přestane, ale kňučí dál, že má hlad a prso už nechce.

Můžete prosím poradit, co s tím?

Mně osobně přijde, že se rozčiluje, prso neteče jako láhev, nebo mám mléka málo. Po kojení odsávačka už téměř nic neodsaje.

Ještě prosím o radu, zda mám v rámci jednoho kojení zkusit dát obě prsa nebo jen jedno, a zda po kojení odsávat.

Na neonatologii jsme měli odsávat každé tři hodiny.🤔

Děkuji

Dobrý den,

než se více rozkojíte, odsávejte cca po 3 hodinách vždy cca 10-15 min z každého prsa. Nicméně nyní je nejdůležitější kojení. Kojte co nejčastěji, udělejte si pelíšek a buďte tam s miminkem. Neměli jste šanci se sžít, očuchat, osahat v porodnici, vynahraďte si to nyní. ideálně kůže na kůži, kojte v savčí poloze - www.prirozenekojeni.cz. Zkuste i další polohy. Savčí je fajn v tom, že miminku umožní najít si takovou polohu, jako samo chce a zvládnou ji i maličká miminka. Nekojte v zavinovačce, nechte miminko, aby si vás objalo, osahalo ručkami.
Láhev je problém, miminka si na ni ráda rychle zvykají a sání z ní je lehčí a odlišnější od sání prsu. Nicméně máte šanci to zachránit všas. Po 3 měsících krmení z láhve je již velmi těžké "přeučit" dítě na prso, nyní ještě nejsou zlozvyky příliš zafixované a hlavně instinkt se kojit je stále velmi silný.

Střídejte prsa i několikrát za jedno kojení, buďte trpělivá. Dokrm zkuste stříkačkou s cévkou, pokud by se podařilo přisání na prso, dejte cévku přímo k bradavce - viz www.infookojeni.net. Mimi bude sát prs i dokrm a tím stimulovat laktaci.

Jakmile uvidíte, že se kojení zlepšuje, mimi je po kojení spokojené, saje déle, polyká atd. odsávat už nemusíte a začněte ideálně plně kojit, případně pomalu snižovat množství dokrmu.
Nebojte se, vše je teprve v začátku a máte velikou šanci se rozkojit plně. Kdyby se přisávání nedařilo, doporučuji kontaktovat dobrou LP v okolí, která může vše usnadnit.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová