Kojení. Poradíte, prosím, co dělat?

Zodpovězené
31. bře 2021

Dobrý den,

chtěla bych se poradit. Mám miminko narozené 1.3. 2021, v porodnici se nechtělo přísát k prsu, ale nakonec se nám to povedlo. Vypije 50 - 100 ml z obou prsou. Dr. mi říkala, abych kojila už jen z jednoho, ale když mu dám jen z jednoho, tak má ještě hlad... Večer kolem 8 h., když kojím, tak kojím na 3x z obou prsou, protože jinak neusne, mručí a kroutí se. V noci se napije z jednoho prsa a usne. Včera večer jsme mu zkusili dát dudlík - když ho měl, byl v klidu a spal, ale jak mu vypadl, začal zase hledat.

Poradila byste mi, prosím, co dělat?

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, je skvělé, jak se Vám podařilo rozkojit i přes počáteční nesnáze. Obávám se, že kojení z jednoho prsa by bylo velkou chybou. Sama instinktivně kojíte večer na střídačku, protože jedno prso miminku nestačí. Z praxe mohu doporučit zvláště na počátku kojení střídání prsou, a to i několikrát za jedno kojení. Více se tím stimuluje laktace. Kojení v režimu jedno kojení = jedno prso je velký mýtus a často vede k snížení laktace. Střídejte nadále zcela bez výčitek 🙂. To, že v noci jedno prso stačí je normální, v noci je hladina prolaktinu v krvy vyšší, mléko teče více a silněji, miminku se snadno saje. I tak však doporučuji nakojit z jednoho a poté nabídnout i druhé. Prsa se vyprázdní rovnoměrně a do dalšího kojení se mléko opět vytvoří, není třeba mít strach.
Doporučuji kojení v savčí poloze, je velmi efektivní a miminka i maminky ji mají často rádi, umožňuje přirozené kojení miminka v poloze, jaká mu vyhovuje. Viz www.prirozenekojeni.cz
Držím palce.
Dudlíku bych se raději vyhla minimálně až do chvíle, než se kojení ustálí a bude bez potíží.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová