Kojení, přibírání. Mám to řešit?

Zodpovězené
1. zář 2023

Dobrý den,

mám 3,5měsíční holčičku, váží 5 880 g, kterou kojím. Zdá se mi, že málo přibírá, že málo pije... Začala jsem ji vážit před a po kojení a vypije na jeden zátah třeba jen 70 ml. Kojím tak 6x denně, v noci spí cca od 23 h do 5 h, takže ji nebudím. Na první kojení dá 150 ml a přes den se porce snižují, že odpo. vypije třeba jen 60 ml. Hlady malá nepláče, tak právě nevím, jestli to mám řešit, nebo si říct, že si bere, kolik potřebuje...

Děkuji

Dobrý den,

myslím, že nemáte důvod se obávat, máte spokojené plně kojené miminko. Kojíte na požádání, mimi prospívá, čůrá, kaká, vše je ok. Je zcela normální, že kojenci vypijí při kojení různé množství mléka a velmi nedoporučuji vážit před a po kojení. Většinou to vede jen k tomu, že ztrácíme jistotu a když je množství MM menší, máme pocit, že ztrácíme mléko a že je něco špatně, ale kojení není na klíček, není to jako při krmení UM, kdy vždy dostane miminko stejné množství.

Také je přirozené, že k večeru množství klesá. Klesá totiž hladina hormonů v krvi, mléko neteče tak rychle. To je ale zcela v pořádku. Navíc ne každé kojení musí být nutně o hladu, miminka se chtějí kojit z mnoha důvodů a jen někdy kvůli hladu.

Kojte tedy tak, jako doposud, sledujte, zda mimi čůrá a nevažte, je to zbytečné. Kdyby došlo k nižšímu váhovému přírůstku, zkuste kojit čatěji, např. přiložte vícekrát v noci a ono se to opět zlepší. Také doporučuji kojit při každém kojení z obou prsou.

Držím palce a gratuluji.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová