Kojení starších dětí. Jaké přínosy má? Je složení mateřského mléka stejná jako pro menší děti?

Zodpovězené
15. bře 2019

Dobrý večer,

mám takovou otázku. Synovi bude 18 měsíců a je to prsomil 😀. Kojí se stále tak 4 krát za den a v noci někdy i co hodinu. Prso vyžaduje a sám si o kojení řekne. Pokud mu nedám, tak je zle. Mě to zatím nevadí a chtěla bych kojit do dvou let. Jen mě zajímá jaké přínosy má kojení starších děti a zda je skladba mléka stejná jako pro menší děti. Syn mi jí pouze 3 až 4 klasická jídla denně, protože prostě nemá hlad díky kojení. Prospívá až moc dobře. Má 14 kg a za poslední 4 měsíce přibral skoro 3 kg. Stejně mám obavy, aby mu něco nechybělo.

Děkuji za odpověď, Slabá

Dobrý den,

děkuji Vám za tento dotaz.

Je skvělé, že kojíte takto dlouho a je ještě skvělejší, že chcete kojit i nadále. Bohužel v ČR je tzv. dlouhodobé kojení stále ještě raritou a % dětí kojených nad 1 rok, ba dokonce nad 1,5 roku je stále velmi nízké. Je to škoda, protože dlouhodobé kojení přináší dětem, ale i maminkám výrazná pozitiva, která nemohou jiným způsobem získat. MM je ta nejdokonalejší tekutina (snad vedle krve), kterou tělo matky dokáže vyrobit. Počáteční mlezivo je bohaté na veškeré důležité živiny, dokáže dát dítěti i v minimálním množství (kapky) vše, co v prvních dnech potřebuje. Posléze mateřské mléko se tvoří přesně na míru konkrétnímu dítěti. Mléko dvou maminek, které rodily ve stejnou dobu a například spolu leží na stejném pokoji se tedy může lišit dle potřeb jejich dětí. Přesné složení MM tedy jednoduše nelze určit. MM obsahuje přes 1500 složek a u některých z nich stále není jasné, proč je mléko obsahuje.
Ve společnosti se občas stále traduje mýtus, že MM po 1. roce je již jen voda bez potřebných živin. Je to samozřejmě (nebojím se říci) naprostá hloupost. S přibývajícím věkem se složení MM mění opět s potřebami dítěte. MM neobsahuje již tolik tuků, ale podílí se především na tvorbě imunity, díky stopovým prvkům, enzymům, protilátkám a vitamínům. Je nenahraditelné. Takový multivitamín Vaše dítě již nikdy nebude dostávat.
Zároveň nelze opomenout ani psychologickou otázku kojení. Nebojte se, že Vám roste malý závislák. Naopak. Až dozraje, odpadne 🙂. Nebude rozmazlený, ale vymazlený. I pro Vás je dlouhodobé kojení velmi přínosné. Statisticky snižuje riziko rakoviny, prsu, děložního čípku a osteoporozy. Dlouhodobě kojené děti mají zase nižší riziko alergií, obezity a cukrovky.

Jen tak dál a užívejte si kojení, Vašemu synovi rozhodně nic nechybí.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová