Kojení v těhotenství. Jak to je?

Zodpovězené
24. lis 2022

Dobrý den,

v současné době jsem v 5. měsíci těhotenství a zatím ještě stále kojím batole (necelé 2 roky). Poslední dobou projevuje dítě nespokojenost, nebo nudu, nevím, během kojení. Ustavičně vyžaduje změnu prsou, zároveň jednu stranu začalo preferovat. Poslední dny se k tomu přidalo noční buzení, které kojení neutiší. Občas vyžaduje napít vody, jindy je jen bdělé v nočních hodinách. Nevím, zda přicházím těhotenstvím o mléko, ale dítě rozhodně někdy vidím polykat a při zmáčknutí se na prsu tvoří kapička.

Nebo se mléko mění v mlezivo, i když stále "poptává" batole?

Mimo to by mě ještě zajímalo, zda vzniká po porodu nějaké přechodové období, nebo jak to nazvat. Slyšela jsem, že i když maminka ještě před porodem kojila starší dítě, mléko ihned po porodu neměla, ale laktace znovu nabíhala.

Je to možné?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kojení v těhotenství a tandemové kojení je jeden ze zázraků příroky. Během těhotenství se může vlivem hormonálních změn měnit chuť mléka i intenzita laktace. Starší dítě na to samozřejmě může reagovat. Někdy se i dočasně odstaví a začne se kojit opět až po porodu.

Doporučení je nechat věcem volný průběh, domluvit se se starším dítětem na tom, že kojení je záležitostí dohody, musí chtít oba. Po porodu se opět tělo nejprve připravuje na kojení, objeví se mlezivo, jako nejvýživnější tekutina a poté teprve mléko, které složením odpovídá potřebám mladšího dítěte i v případě, že kojíte tandemově, tedy obě děti průběžně.

Moc gratuluji ke krásnému a dlouhému kojení a držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová