Kojení v těhotenství. Opravdu musím přestat kojit, i když je těhotenství v pořádku?

Zodpovězené
29. srp 2022

Dobrý den paní Jakubová,

nejdříve bych Vám chtěla moc poděkovat. Před dvěma lety jste mi přes poradnu moc pomohla a tak, i když mi v porodnici po císaři řekli: "Vy nikdy kojit nebudete" a přes nepřízeň okolí kojím syna 28 měsíců. Bez obtíží, s radostí. Děkuji.

Teď nastala nová situace. Jsem v 8. týdnu těhotenství a doufala jsem, že budu moci kojit staršího syna do samoodstavu. Byla jsem poprvé v těhotenské poradně a dostala informace, které mi moc nesedí. Sestra mi řekla, že takto dlouho kojící ženy k nim moc nechodí (nepřipadá mi, že kojím moc dlouho), že se mi po porodu změní složení mléka a takové by staršímu synovi nechutnalo.
U paní doktorky to bylo po tom ještě horší. I když si paní doktorky moc vážím, dala najevo nesouhlas. Těhotenství se jeví v pořádku, bez obtíží. Prý můj dvouletý syn už mateřské mléko nepotřebuje, nic mu nedává. Doporučuje rychle odstavit, nejlépe nechat syna na týden u babičky. Komplikuji si nesmírně život. Nehledě prý na to, že je to velká zátěž pro tělo. Nebudu mít dostatek vápníku a vypadají mi všechny zuby, a tak se ptám:

Opravdu musím v těhotenství přestat kojit, i když je těhotenství v pořádku?

Nemůžu se s tím vnitřně ztotožnit. Kojení nám usnadňuje život, nic syna tak neuklidní. Někdy se kojí často i přes den, někdy se kojí jen v noci, týden tak, týden jinak. Nevadí mi to, neobtěžuje mě to. Nenabízím, nechávám to na něm. Sbližuje nás to. Také bych ho nikdy nemohla vystavit takovému tlaku a zničehohonic ho nechat na týden u babičky, chudák babička. Malý nikdy na noc ode mě nebyl. Samozřejmě vím, že ho budu muset připravit na to, že budu přes porod pryč, ale mám na to ještě pár měsíců, a tak Vás znovu prosím o informace. Slyšela jsem i o tandemovém kojení, ale informace na netu jsou dost protichůdné a spíše na mě vyskakují negativní názory.

Děkuji ještě jednou. Hlavně za Vaši práci a pomoc všem maminkám.

Ať se Vám daří!

Anežka

Dobrý den,

moc děkuji za pozitivní ohlas, jsem ráda, že má práce je prospěšná.

Nyní ke kojení v těhotenství a tandemovému kojení.
Myslím, že vůbec nic nebrání tomu, abyste kojila nadále. Bohužel Vaše okolí - i odborné - nemá dost informací, nezná k tématu dostatek studií, je bohužel smutné.
Pokud je těhotenství bez komplikací, není žádný důvod přestávat. Někdy se stane, že se kojené dítě během těhotenství odstaví samo úplně, nebo jen dočasně a po nějaké době se ke kojení vrátí. Někdy je to kvůli poklesu laktace, jindy kvůli změně chuti mléka. Často se ale dítě kojí po celou dobu těhotenství a následně i po porodu.

Ohledně soudů o tom, co kojení "dává" nebo "nedává" jsem velmi opatrná. Paní doktorka nezná složení Vašeho mléka a nemůže tušit, kolik čeho obsahuje. Každopádně MM je stále zcela nenahraditelný "multivitamín", nelze zanedbat i psychologickou stránku kojení.

Po porodu se složení MM přizpůsobí mladšímu dítěti. To druhé se jen "přikojuje "🙂, ale rozhodně to pro něj neznamená žádné riziko. Naopak je tandemové kojení pro sourozenecké vztahy velmi dobré.

Samozřejmě mohu kojení jak v těhotenství, tak tandemové kojení jen doporučit. Jen tak dál.
A nakonec - do toho, jak dlouho budete kojit, je všem kolem houby. Je to čistě Vaše rozhodnutí.

Moc držím palce a gratuluji.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová