Kojení z 1 prsu a noc bez kojení. Jak bezpečně změnit způsob kojení, aby nedošlo k poklesu tvorby mléka?

Zodpovězené
16. čer 2020

Dobrý den,

poměrně náročně se mi konečně podařilo rozjet laktaci a mám plně kojené miminko bez dokrmu. Avšak často zvrací natrávené mléko a doktorka radí kojit nyní jen z 1 prsu.

Prosím, jak bezpečně změnit způsob kojení, aby nedošlo k poklesu tvorby mléka?

Podotýkám, že mám spavé miminko, takže v noci nekojím, pouze odsávám (dítě nebudím, byl to velký boj).

Zároveň bych ráda přestala v noci odsávat.

Jde to vůbec? Čím to, že některé matky mohou v noci spát a laktace neklesne?

Mám 2,5 měsíce staré dítě.

Děkuji

Dobrý den,

každá maminka je jiná stejně jako každé miminko je originál. Za léta praxe jsem se naučila neříkat, že něco nejde. Pokud kojíte na požádání, laktace se přizpůsobí potřebě miminka. Pokud dojde ke změně - miminko prochází růstovým spurtem apod., začne si říkat o kojení častěji, pokud naopak nepotřebuje tak často, nekojí se. V tomto období může docházet např. k bolestivému nalití prsou, ale po několika dnech se opět tvorba mléka přizpůsobí.
Celonoční spaní v tomto věku je poměrně výjimečné, otázkou je, zda miminko spí takto v postýlce, nebo s Vámi v kontaktu. Při kontaktním spaní se děti budívají častěji. Pokud váhově prospívá, evidentně mu denní kojení v tuto chvíli stačí, nicméně může se to časem změnit a poté je opět důležité se přizpůsobit a kojit v noci. Nepanikařit, že máte "slabé" mléko apod., Noční odsávání je trochu otázka - odsáváte, protože máte bolestivě nalitá prsa, nebo proto, abyste zachovala laktaci? Samozřejmě, že dlouhá pauza v kojení může laktaci snížit, nicméně v tu chvíli se miminko pravděpodobně začne kojit častěji i v noci a laktace se opět přizpůsobí.
Ohledně zvracení - pokud jde o klasické ublinkávání, není to žádný zásadní problém, většina miminek ublinkává, když si jednoduše napucnou bříško a poté třeba tlačí, potřebují odříhnout apod.
Kojení z jednoho prsu já osobně nedoporučuji, nemám s ním dobré zkušenosti, spíše snižuje laktaci, je zde častější riziko zánětu apod. Doporučuji kojit z jednoho a poté nabídnout druhé a nechat na miminku, kolik vypije. Poté klidně ještě jednou dokola podle potřeby a poptávky.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová