Kojení. Začíná se mi ztrácet mléko?

Zodpovězené
17. srp 2021

Dobrý den,

jsou nám 3 měsíce. Od začátku jsem se snažila kojit, teď už přikrmuji UM. Ale mám pocit, že se mi začíná ztrácet mléko. Vždy jsem měla prsa nalitá, tvrdá, při odstříkávání jsem měla docela dost, ale teď, když malou nakojím, tak pořád brečí, zkouším, i když spí, odstříkávat a mám s bídou 20 ml jak na začátku, než jsme se rozkojili. Piji i čaje pro podporu tvorby mléka. Ale mám pocit, jakoby se mléko ztrácelo.

Co s tím?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nepíšete, jak často a jak dlouho se miminko kojí, zda střídáte prsa i několikrát za jedno kojení, jak často kojíte v noci. Nevím také, jak dlouho a jak přikrmujete a kolik.

Pokud není miminko kojeno na požádání, je možné, že se laktace nerozběhla přirozeně. Do tvorby mléka velmi negativně zasahuje jakýkoli příkrm UM - jednoduše - Vaše tělo produkuje tolik mléka, kolik miminko vysaje a pokud se kojí často a dlouho, produkuje více. Pokud miminko dostává ještě "vedlejší dávku UM", pak má Vaše tělo dojem, že to, co tvoří stačí a laktace se nepřizpůsobuje zvyšující se potřebě.

Co nyní? Zkuste si udělat takový restart - kojit, kojit a kojit. Dokrm podávejte ideálně cévkou při kojení - viz. www. infookojeni.net. Zkuste kojit v savčí poloze kůže na kůži, případně polohy při kojení střídat a často při jednom kojení také střídat prsa.

Množství odsátého mléka není nijak zásadní - miminko dokáže vypít mnohem víc, než odsajete - odsávačka je jen přístroj - kojení je láska. Je mnoho žen, které plně kojí, ale odsají jen minimální množství, takže na množství odsátého mléka nehleďte.

Velmi prospívá, když s miminkem prokojíte pár nocí a spíte společně a průběžně v noci kojíte.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová