Kojím, ale miminko stále pláče. Poradíte, prosím, co dělat?

Zodpovězené
29. led 2020

Dobrý den,

mám 25denní holčičku. Od začátku plně kojíme, ale poslední dobou (cca týden) trochu bojujeme. Malá po kojení pláče. Myslím si, že má hlad. Vážím si ji už od porodnice (z vážení jsme si udělali takový rituál, který nám vyhovuje) před a po kojení a vím tak, že přes den vypije míň než v noci, kdy jsou rozestupy mezi kojením větší a asi se mi tak vytvoří víc mlíčka. V noci je tak bez problému, ale přes den se přisaje a pije a pije. Nechám ji u jednoho prsa a pak ji přendám na druhé.
Zakoupila jsem i odsávačku (když náhodou odsaju něco stranou, když třeba déle spí nebo právě v noci, tak ji tím dokrmím) a tak vím, že po kojení v prsu žádné další mlíčko není.
Byli jsme v týdnu u dětské lékařky na kontrole a malá přibíra správně (má dokonce i něco málo navíc). Ptala jsem se, jestli dodávat UM, ale prý je malá jak má, takže ne. Máme zkusit jezdit hodně ven, aby se vyspala. Takže jezdíme dvakrát denně, ale problém s hladem to moc nevyřešilo.
Nevím, jestli to třeba nemůže být jiný problém, ale na prdíky před každým kojením dáváme kapičky Espumisan a jednou denně kapky BioGaia. Já se snažím mít alespoň dvakrát denně čaj pro kojící a hodně pít.
Budu ráda, když mi poradíte, co třeba děláme špatně nebo co bychom mohli zlepšit.

Moc děkuji a hezký den.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz, protože myslím, že podobné otázky řeší mnoho maminek. Snažíte se být skvělá maminka, snažíte se mít vše pod kontrolou a chcete mít vše tak, jak má být. Obávám se však, že moc tlačíte na pilu, z Vašeho dotazu cítím mnoho nejistoty, otázníků, zda je to takto správně a možná tušíte, že úplně ne (i proto jste napsala tento dotaz).
Zkuste trochu zvolnit, nechat věcem volný průběh a více vnímat své mateřství a věřit potřebám Vaší holčičky. Každé miminko je jiné, každé má jiné potřeby kdy a jak se kojit, každé přibírá svou vlastní rychlostí a tempem.
Vážení nedoporučuji a považuji jej za velmi velké riziko, že způsobí stres a problémy především v dlouhodobém horizontu, stejně jako kojení podle nějakých časových rozvrhů. Kojení totiž není jen jídlo, a NELZE ŘÍCI, KOLIK MLÉKA MÁ MIMINKO VYPÍT NA JEDNO KOJENÍ. Taková hodnota neexistuje. Miminka se totiž chtějí kojit z mnoha důvodů a hlad je jen jedním z nich. Je tedy chyba považovat nakojení např. 50 ml mléka za nedostatečné. Miminko se chtělo kojit, přitulit, načerpat z maminky její klid, vůni, jistotu, její bakteriální prostředí atd. Miminko se může chtít kojit mnohokrát denně (15x apod.) a nemusí pít nijak dlouhý čas.
Stejně tak odsávání nepovažuji za nutnou činnost, snad jen ve výjimečných případech, kterým ten Váš dozajista není. Laktace se vyvíjí dle potřeb miminka a odsávání tento proces narušuje. To, že nic neodstajete, neznamená, že v prsou už nic není. Jsou ženy, které zcela normálně kojí, ale neodsají ani 10 ml. Odsávání je totiž pouze mechanická činnost. Kojení je vztah, intimita, hormony, dotyky, vazba s miminkem. Je to prodloužená pupeční šňůra, díky niž je miminko s maminkou v kontaktu i po porodu. Když nic neodsajete, ale přiložíte, miminko vždy ještě dokáže pít, mléko se tvoří i během sání, čím je miminko starší, tím víc.
Nyní proč miminko pláče. Pláčem děti jednoduše říkají, že se jim něco nelíbí, jsou smutné, nudí se, něco je bolí, mají hlad, potřebují čůrat, kakat, prdíky, potřebují přitulit, pohladit a mnoho a mnoho dalších, zkrátka potřebují utěšit, Tím, že je přiložíte, často uspokojíte hned několik těchto potřeb. U prsu se zklidní, ztiší se bolest, děti u kojení často čůrají, vyprázdní se, odejdou prdíky, uvolní se. Jednoduše - u mámy je vždycky líp.
Moje rady - máte krásnou, zdravou, prospívající holčičku, která se kojí. Kojte tak často a tak dlouho, jak chce, neřešte kolik vypije a věřte, že tolik, kolik potřebuje. Pokud dokojíte a miminko chce ještě, nakojte znovu. Není kam spěchat, přizpůsobte se jejím potřebám, to je základním úkolem maminek. Snažte se být hodně v konaktu, zkuste např. nosit v šátku nebo nosítku, je to velmi krásné. Pokud musíte, zvažte si ji jednou za pár dní, abyste viděla, že váhově přibírá, ale várku na jedno kojení neřešte. Užívejte si své mateřství a neměřte ho na mililitry, centimetry a gramy. Mateřství je krásné, nenahraditelné a vzácné, byla by škoda jej proměřit. Vy a Vaše miminko to máte dobře našlápnuté, tak už si to jen začněte užívat.
Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová