Kojím téměř 4letého. Jaký máte názor na tuto délku kojení? Jak ho odstavit?

Zodpovězené
26. kvě 2020

Dobrý den,

mám syna, v červnu mu budu 4 roky, kojím ho 4-5x denně, ale malý jí i normální jídla, co vařím. V září půjde do školky, tak ho o prázdninách odstavím.

Jak na to?

A co si myslíte o tom, jak dlouho jsem kojila?

Vím, že jste opravdu odbornice a pomohla jste ženám s kojením, takže Váš názor mě zajímá. Navíc jsem napsala i tady na Modrém koníku, a ptala se maminek, které kojily tak dlouho jako já. Zatím se mi nikdo takový neozval, ale ozvaly se mi jiné ženy, a tvrdí o mě, že jsem nenormální a exot. Je mi z toho smutno. Prosím, kdybyste napsal svůj názor na mou diskuzi "Kojím 3letého", byla bych Vám velmi vděčná.

Děkuji moc.

Dobrý den,

děkuji za důvěru. Můj názor je zcela jasný a v této poradně mnohokrát uvedený. Do toho, jak dlouho, jak často a vůbec, jak žena kojí, je každému houby. Nikdo nemá právo Vás jakkoli omezovat, zostuzovat či označovat za exota.
V ČR je dlouhodobé kojení ještě stále spíše výjimkou, kojí se standardně rok a panuje zde vžitý názor, že když dítě chodí, už "mi kojení připadá takové divné". Je to jen o tom, jaké máme zažité vzorce, o tom, že jsme neviděly naše maminky, kamarádky, známé, kojit starší děti. Je to o tom, že my samy si připadáme divné. Norma je bohužel často určována četností výskytu daného jevu a kojení starších dětí prostě vidět není. To však neznamená, že se neděje. Počet dlouhodobě kojících maminek mírně roste a v mém okolí jich znám poměrně mnoho (samozřejmě proto, že o mě lidé vědí, že kojení podporuji). Nicméně dlouhodobé kojení je zdravé pro matku i dítě, WHO doporučuje kojit tak dlouho, jak to matce a dítěti vyhovuje. Z antropologického hlediska se období přirozeného odstavení u člověka odhaduje někde mezi 4-7 lety.
Z mého pohledu je důležité, abyste kojila tak, jak Vy sama a Vaše dítě chcete. Je to jen a jen Vaše rozhodnutí, je to Vaše pouto a Váš vztah. Nenechte si do něj jakkoli zasahovat.
Moc držím palce a přeji hodně sil.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová